Aktualno Hrvatska Hrvatska i svijet

Na svadbi u Dalmaciji okupilo se stotinjak gostiju. Navodno su svi sve znali, ali pir nitko nije prekinuo

Vjenčanje

– Pir je počeo oko 13 sati. Okupilo se stotinjak, možda i sto dvadeset gostiju – rekao nam je jedan od uzvanika.

– Ispred mladoženjine kuće bio je podignut šator, gdje su se ljudi zabavljali uz hranu i piće. Nešto prije 16 sati mladenci i uzvanici otišli su na vjenčanje u crkvu u Radovinu. Nakon toga vratili su se u mladoženjinu kuću i nastavili proslavu. U jednom trenutku, nakon nekoliko poziva na mladoženjin telefon, pir je završio, a gosti su se počeli razilaziti oko 18 sati. Kad je nakon 19 sati došla policija i ljudi iz civilne zaštite, u kući više nije bilo nikoga.

Pir sa stotinjak uzvanika, prema riječima sugovornika Slobodne Dalmacije, održao se u Slivnici Gornjoj, u općini Posedarje, a crkveno vjenčanje u nedalekom Radovinu, u općini Ražanac. Pir se održao unatoč novim protuepidemijskim mjerama koje strogo zabranjuju svadbene svečanosti. Za održavanje vjenčanja, na kojem je okupljanje počelo nakon podneva, znali su i u policiji i u civilnoj zaštiti, ali sve do kasnih popodnevnih sati, više od pet sati nakon početka, pir nitko nije prekinuo. Štoviše, policijska patrola koje je došla oko 15 sati nije ništa poduzela, niti je ikoga prijavila.

Prijava oko 14 sati
– Prijavu o održavanju pira u Slivnici dobila sam oko 14 sati. Naši su ljudi odmah upućeni na teren, a ja sam telefonski pokušala stupiti u kontakt s mladoženjom i članovima njegove obitelji. Nažalost, nikako ga nisam uspijevala dobiti. Javio mi se tek poslije 16 sati, nakon što je održano vjenčanje u crkvi u Radovinu, a ne na području naše općine – kaže Marija Crnjak, načelnica Stožera civilne zaštite općine Posedarje i zamjenica načelnika Ivice Klanca. Zanimalo nas je kako je doznala za održavanje pira, je li ona obavijestila policiju ili policija nju.

– Cijelo poslijepodne bila sam na telefonu u kontaktu s pripadnicima civilne zaštite iz Zadra i policije. Razgovarala sam s mladoženjom i njegovima i pokušala ih odgovoriti od održavanja svadbe. Oni su se pravdali da su sve organizirali i naručili te da ne žele odustati. Nakon toga sam nazvala policiju i prenijela im što su mi rekli. Koliko znam, policija je odmah nakon dojave otišla tamo, dakle prije samog vjenčanja. Upozorili su ih da ne održavaju svadbu jer bi za to mogli biti kažnjeni zbog širenja zaraze, ali oni nisu htjeli odustati. Policija je navečer opet došla s našim inspektorima, koji su utvrdili da svadbe nije bilo, barem nije bila na području naše općine – kaže načelnica Crnjak.

U svakom slučaju, naglašava Crnjak, svadba se u šatoru nije održala.

Slobodna Dalmacija je, međutim, dobila fotografije i video s pira na kojem se vidi kako se dio uzvanika, njih najmanje dvadesetak, zabavlja u šatoru postavljenom ispred kuće mladoženje i kako pjevaju i plešu “O Jano, Janice” uz pratnju harmonike i gitare. Da je video autentičan, potvrdili smo iz dva neovisna izvora. Na fotografiji se vidi trenutak kada je policija, navodno oko 15 sati, došla u Slivnicu i razgovarala s domaćinima. Iako načelnica Crnjak tvrdi da je policija savjetovala prekid svadbe, činjenica je da se nakon toga svadba nastavila, a mladi su otišli na vjenčanje u Radovinu. Poslije toga su se vratili u Slivnicu i nastavili zabavu ispred kuće.

– Policija im je rekla da se čuvaju civilne zaštite, a oni nikoga nisu prijavili. Da jesu, zašto se pir nije prekinuo? I zašto su opet dolazili navečer? Očito ih je policija štitila sve dok ih nije pritisnula civilna zaštita – kaže naš sugovornik.

Objašnjenje policije
Od zadarske policije pokušali smo dobiti objašnjenje zašto njihovi djelatnici nakon izlaska na teren oko 15 sati nisu prekinuli svadbu u Slivnici.

– Policija je u Slivnici bila više puta tijekom dana. Prvi put bila je u prijepodnevnim satima, a predvečer je bila i s inspektorima civilne zaštite. Prilikom obilaska policija nije utvrdila nikakvo kršenje protuepidemijskih mjera i odluka Stožera. Na mjestu događaja prilikom nadzora nije zatečeno više od deset osoba, niti je bilo okupljanja nakon 22 sata. Okolnosti događaja još uvijek se utvrđuju, a nakon što utvrdimo sve činjenice, o svemu ćemo izvijestiti javnost – kazala nam je Ivana Grbin, glasnogovornica PU zadarske.

Prema informacijama iz zadarske civilne zaštite, pir je navodno trebao biti održan u Zadru, ali je zbog straha od COVID redara prebačen u Slivnicu.

Kontradiktorne izjave predstavnika civilne zaštite i policije, čini se, samo potvrđuju riječi naših sugovornika da je pir u Slivnici Gornjoj ipak održan unatoč zabrani, a videosnimke dokazuju da je na njemu bilo više od deset osoba, koliko je novim mjera maksimalno dopušteno. Ali nitko, eto, nije kažnjen…(jutarnji.hr)

Facebook Comments

Posljednje objavljeno

Kakve su šanse da će policija prijaviti organizatore Bandićevog sprovoda zbog kršenja mjera? Nikakve

OgPortal

“Susret s rijekom” – projekt vrijedan 9,21 milijuna kuna

OgPortal

Čitanje optužnice za izvlačenje novca iz Dinama trajalo dva sata, Mamić: ‘Ne mogu više, moram sjesti‘

OgPortal

U posljednja 24 sata zabilježeno je 747 novih slučajeva zaraze, preminulo 7 osoba

OgPortal

Odluka Stožera o sprovodima: “Može biti najviše 25 ljudi”

OgPortal

Ogulin i danas bez novozaraženih osoba

OgPortal