Aktualno OG sada Ogulin

Iz muzejskog arhiva – zapisnik Hrvatskog pjevačkog društva “Klek” Ogulin

Zavičajni muzej Ogulin u svoj Facebook rubrici “Iz muzejskog arhiva” objavio je tekst o zapisniku Hrvatskog pjevačkog društva “Klek” Ogulin iz kojeg se može saznati mnogo zanimljivih činjenica o pjevačkom zboru.

Krajem 19. stoljeća, Ogulin je bio administrativno središte s iznimno razvijenim kulturnim životom. U to vrijeme, Ogulin je privukao mnoge obrazovane ljude, obrtnike, industrijalce i prosvjetne radnike koji su donijeli sa sobom svoje kulturne navike i želje. Tadašnje stanovništvo razvilo je ideju o osnivanju prosvjetnih društava koja će njegovati kulturni i nacionalni duh.

Kotarski odvjetnik Otmar pl. Bušić pokrenuo je inicijativu za osnivanje pjevačkog zbora koji će širiti ljubav prema glazbenoj kulturi. Ta ideja je ostvarena 7. kolovoza 1894. godine kada je osnovano pjevačko društvo pod nazivom “Klek”. Na osnivačkoj skupštini donesena su i pravila društva. Za privremenog predsjednika izabran je Otmar pl. Bušić, a društvo je usvojilo latinsku izreku “Viribus unitis”, što znači “Ujedinjenim snagama”. Kasnije, zbog promjene državnih propisa, društvo je 1912. godine izmijenilo pravila i preimenovalo se u Hrvatsko pjevačko društvo “Klek” Ogulin.

 

Tijekom svojih 130 godina postojanja, društvo je dalo značajan doprinos kulturnom i društvenom životu grada. Zapisnik Hrvatskog pjevačkog društva “Klek” sadrži zabilješke sa sjednica i skupština u razdoblju od 1910. do 1936. godine. Dio tog zapisnika, s godišnje skupštine održane 14. travnja 1928. godine, napisan je na pisaćem stroju, dok su ostali dijelovi ručno pisani. Zapisnik je 2018. godine donirala Đurđica Salamon Padjen Zavičajnom muzeju Ogulin. Trenutno je izložen u Muzeju kao dio izložbe “Viribus unitis” – 130 godina ujedinjenih snaga Hrvatskog pjevačkog društva “Klek” Ogulin, koju možete besplatno posjetiti do 2. rujna 2024. godine.