I u Ogulinu porast broja nezaposlenih

Krajem travnja u evidenciji Zavoda za zapošljavanje na području Karlovačke županije bilo je evidentirano 3.988 nezaposlenih osoba, što je u odnosu na protekli mjesec povećanje za 455 nezaposlenih osoba. U odnosu na travanj 2019. godine došlo je do povećanja nezaposlenosti za 14,0% tj. za 491 nezaposlenu osobu. U Republici Hrvatskoj na Zavodu za zapošljavanje krajem travnja 2020. godine bile su evidentirane 159 234 nezaposlene osobe što je povećanje od 11,0% u odnosu na protekli mjesec, te povećanje od 21,5% u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Što se tiče naše županije, najveći apsolutni broj registriranih nezaposlenih osoba krajem travnja bio je na području ispostave Karlovac, njih 1 669. U našoj ogulinskoj ispostavi evidentirane su 802 nezaposlene osobe, od čega je u gradu Ogulinu evidentirana 451 nezaposlena osoba. Za usporedbu, krajem ožujka u Ogulinu je bila 391 nezaposlena osoba, a na području cijele ogulinske ispostave evidentirane su bile 694 osobe. U Josipdolu je inače krajem travnja bilo 138 nezaposlenih, u Plaškom 131, Saborskom 34, te u Tounju 48.
Što se tiče ostalih gradova naše županije u ispostavi Slunj bilo je 656 nezaposlenih, u ispostavi Duga Resa 518, a najmanje je nezaposlenih evidentirano u ispostavi Vojnić, njih 168, te ispostavi Ozalj 175.

S obzirom na novonastalo stanje u gospodarstvu uvjetovano pandemijom koronavirusa, Hrvatski zavod za zapošljavanje uveo je novu mjeru – Potpora za očuvanje radnih mjesta u djelatnostima pogođenima koronavirusom kako bi radnici zadržali radna mjesta. Mjera se odnosi na poslodavce pogođene negativnim učincima pandemije u djelatnostima pružanja smještaja te pripreme i usluživanja hrane i pića, prijevoza i skladištenja, radno-intenzivnim djelatnostima unutar prerađivačke industrije i druge poslodavce koji mogu dokazati utjecaj posebnih okolnosti. Provedba mjere započela je 23. ožujka 2020., a potpora se dodjeljuje poslodavcima za tri mjeseca – ožujak, travanj i svibanj.
U travnju su isplaćene potpore za očuvanje radnih mjesta za mjesec ožujak, kojima je obuhvaćeno 484.922 radnika kod 83.955 poslodavaca.

Facebook Comments