Aktualno Županija

Korona zadaje novi udarac! Respiracijski centar karlovačke bolnice je pun, liječnici uputili dramatičan apel: Pridržavajte se mjera, moglo bi biti još gore

karlovac bolnica

U zadnja dva tjedna bilježimo znatan porast broja oboljelih i COVID pozitivnih osoba u Karlovačkoj županiji, teških bolesnika i veliku popunjenost COVID odjela i Jedinice za intenzivno liječenje.

  • Kroz ovu epidemiju koja traje godinu dana jako se iscrpilo kompletno zdravstvo, a tako je i kod nas u bolnici. Nije problem spremiti pacijente i veliki broj oboljelih, kapaciteta što se tiče kreveta ima, ali što se tiče potpore i osoblja više nema. Zato apeliram na građane naše županije da se pridržavaju mjera samoizolacije, mjera za sprječavanje širenja infekcije jer je to jedini način na koji možemo doprinjeti zaustavljanju epidemije, poručila je s današnje pressice dr. Vesna Tutek, voditeljica Odjela za infektivne bolesti u Općoj bolnici Karlovac.

Napomenula je da unazad dva tjedna bilježimo znatan porast broja oboljelih i COVID pozitivnih osoba u Karlovačkoj županiji, teških bolesnika i veliku popunjenost COVID odjela i Jedinice za intenzivno liječenje.

  • Ne radimo epidemiološke istrage, ali surađujemo s epidemiolozima i zamjećeno je da imamo porast COVID pozitivnih i osoba u samoizolaciji, prvenstveno u osnovnim i srednjim školama. Smatramo da je to glavni izvor infekcije i razlog porasta broja oboljelih u našoj županiji. Ja sam građanin ovog grada, poznajem ga dobro i pridržavam se mjera, kako na poslu, tako u svojoj obitelji, izlazim van prošetati. Ali, ovo što viđam zadnjih mjesec dana je zaista pogubno: okupljanje mladih na Vunskom polju, u Sportskoj dvorani, na stepenicama… Pogledajte kafiće, tržne centre, pogledajte oko sebe pa ćete vidjeti da čim izađete iz bolnice ljudi uglavnom normalno žive, većina. A to nije dobro, upozorila je.

Kazala je kako su na COVID odjelu jučer bila 32 bolesnika, starosti od 45 do 95 godina, uglavnom teži slučajevi jer samo 2 od njih nisu na kisiku, odnosno, oksigenoterapiji.
Jasna Topić, koordinatorica za liječenje oboljelih od COVID-19, kazala je kakostanovništvo naše županije vjerojatno i nije svjesno što znači porast ovih brojki.

  • S današnjim danom, naš COVID respiracijski centar je 100 posto popunjen: onoliko koliko mi možemo zbrinuti prostorno, kadrovski i opremom je 100 posto popunjeno! Taj broj pacijenata od 30 i nešto možda se ljudima ne čini velik jer ih je bilo i 100, ali kada ih je bilo 100, u bolnici smo bili usmjereni samo na COVID pacijente, hladni program – dijagnostika i sve ostalo nije radilo. Ne bismo nikako željeli ponovo doći do toga, nauštrb ljudi koji su već godinu dana zapostavljeni i napokon su krenuli nešto obavljati jer se vidi velik porast i pogoršanje kliničkih slika kroničnih bolesnika; napokon smo krenuli raditi ono što nam je osnovna svrha, a ubrzo ćemo biti prisiljeni vjerojatno ponovo to otkazati. Situacija u državi što se tiče respiratora nije tako dramatična, ali mi smo dosegli plafon već sada, a gore se tek očekuje. Ljudi očigledno nisu dovoljno svjesni: cijele obitelji su hospitalizirane, umire više članova iste obitelji. Za druge se pomalo život odvija normalno, za nas i pacijente, na žalost, još dugo neće. Voljeli bismo da svi to shvate kako bismo i preživjeli i što prije se možda vratili prema nečem normalnom. Jer, kako sada stvari stoje očekuje nas možda još gore nego što je bilo prije Božića, kazala je dr. Topić.

U bolnici je 18 respiratora, no oni su potrebni i na drugim odjelima, a i dio je transportni.

  • Imamo 10 mjesta, jutros je 9 pacijenata bilo na respiratoru i jedan na visokom protoku kiska, što, zapravo, uzima i respirator i mjesto. To je to što mi možemo i prostorno i kadrovski zbrinuti, imamo i Intenzivnu za druge neCOVID pacijente koja mora uvijek raditi i imati svoje osoblje. Mi dijelimo osoblje, dio smjene rade u COVID respiratornom centru, dio u Intenzivnoj, ispričala je.

U normalnim uvjetima u Intenzivnoj je bilo četiri do pet sestara, sada su Intenzivne dvije, a praktično isti broj sestara, zbog čega im dolaze i medicinske sestre s drugih odjela. (kaportal.hr)

Posljednje objavljeno

MOJA PRIČA Dragica Luketić, predsjednica udruge ‘Radost’ iz Ogulina

OgPortal

Sufinanciranje troškova sterilizacije i kastracije pasa i mačaka

OgPortal

Organizirat će se punktovi za masovno cijepljenje

OgPortal

Greške s platformom Cijepise, Beroš: Isprike svima, sve ćemo još provjeriti

OgPortal

Zaplijenjena dva kilograma amfetamina i tisuću tableta MDMA

OgPortal

Kapsula Crew Dragon s posadom lansirana prema ISS-u

OgPortal