Epidemiolozi tvrde da odluku donose u suradnji s prosvjetarima, piše Radio Mrežnica.
Iako je rečeno da treba izbjegavati stavljati cijele razrede u izolaciju, 19 razreda je “izvan stroja”. Zašto, pitali smo epidemiologe
Iako je ministar Fuchs na početku školske godine najavio, a o tome govore i smjernice da zbog pozitivnog učenika ne idu više cijeli razredi u izolaciju odnosno da se to ne preporučuje, 19 razreda, od čega 17 osnovnoškolskih te 2 srednjoškolska u Karlovačkoj županiji su u izolaciji.
Prema zadnjim podacima, 42 osnovnoškolca i srednjoškolca su pozitivna, a time je u izolaciju “bačeno” 378 njihovih kolega. Roditelji čija su djeca u izolaciji kao i cijeli njihovi razredi pitaju se zašto se to radi, zbunjeni su onime što čitaju i slušaju na presicama stožera te se pitaju tko određuje da učenici budu kod kuće, a mnogi od njih smatraju odluke upitnima. Online nastavu smatraju najlošijim odabirom, a neki upiru prstom u epidemiologe čija je zadnja preporuka o potrebi testiranja djece kad iz škole izostanu nekoliko dana jer ih boli trbuh, trajala manje od 24 sata.
Tko određuje kriterije i zašto se ponovno stavljaju razredi u izolaciju iako su naputci s početka godine drugačiji, pokušali smo saznati u karlovačkom Zavodu za javno zdravstvo.
Iz karlovačkog HZJZ-a odgovaraju: “Radi se po novim uputama odnosno smjernicama koje su svima dostupne na WEB stranici HZJZ-a, broj djece koja idu u samoizolaciju određuje se sukladno kriterijima bliskog kontakta u dogovoru epidemiologa i škola, stoji u objašnjenju kojeg potpisuje epidemiologinja Renata Hlaj. Opširnije na Radio Mrežnica.