Aktualno Gastro Magazin

Cvijet pogača od bundeve s makom

Kakva bi to jesen bila bez bundeve….?!

“Ovom prekrasnom pogačom otvaram sezonu jela od carice među plodovima jeseni, bundeve. U Vrbovskom je bundevi posvećen čak i festival, već nadaleko poznata Bundevijada, a od nje se pripremaju sva moguća slatka i slana jela. Od bundeve možete pripremati cijelu lepezu delikatesnih jela, fine i guste juhe, namaze, razne bučnice, slasne kolače, rižota, tjestenine, kruh, kiflice ili ovakve pogače. Ovaj put sam pogaču pripremila u slanoj varijanti uz dodatak maka i bučinih sjemenki te s puno maslaca. Za pripremu pogače sam koristila pire pečene hokaido tikve koji je gust, slatkast i bez suvišne tekućine. Možete koristiti i butternut ili muškatnu tikvu. Pogača je vizualno, ali i okusom vrlo privlačna pa će svakako biti zvijezda svakog stola.” – piše uvodno Vanja u svojoj posljednjoj objavi na gastro blogu Gorski kotao.

Pire pečene bundeve možete pripremiti i dan ranije, a u hladnjaku ga možete čuvati u poklopljenoj posudi 2 do 3 dana. Bundevu prepolovite i očistite od sjemenki, narežite na kriške te stavite u pleh na masni papir. Pecite u pećnici na nekih 180 stupnjeva dok meso bundeve ne omekša. Kada se ohladi, jednostavno žlicom ostružite sa kore i izradite štapnim mikserom ili propasirajte. S pireom možete pripremati i slatka i slana jela, a možete ga i zamrznuti.

Sastojci za cvijet pogaču od bundeve s makom:

Za tijesto:

30 g svježeg kvasca
1 žličica šećera
3 dl mlijeka
600 g glatkog brašna
2 žličice soli
1 jaje
200 g pirea od bundeve
1,5 dl jogurta

Za punjenje:

150 g maslaca
4-5 žlica maka
3-4 žlice nasjeckanih bučinih sjemenki

Za premaz:

krupna sol
bučine sjemenke
malo jogurta

Priprema:

Sve potrebne sastojke izvadite da se temperiraju na sobnu temperaturu. Malo zagrijte mlijeko u lončiću. Kvasac razmrvite u toplom mlijeku i dodajte mu žličicu šećera i žličicu brašna. Ostavite da se aktivira i zapjeni. U dublju posudu prosijte brašno, dodajte sol i promiješajte. Dodajte aktivirani kvasac, pire od bundeve, jaje i jogurt sobne temperature. Zamijesite glatko tijesto. Ukoliko je potrebno, dodajte još žlicu ili dvije mlijeka ili brašna (ovisno koliko tekućine ima u pireu). Tijesto mijesite nekoliko minuta dok se ne počne odvajati od stijenke posude i postane elastično. Posudu prekrijte prozirnom folijom i ostavite da se tijesto udvostruči (otprilike 60 min).

Na pobrašnjenoj podlozi premijesite dignuto tijesto i podijelite ga na 4 dijela. Oblikujte kugle i ostavite pokriveno nekih 15 min. Razvaljajte svaku kuglu tijesta u krug (poput deblje palačinke) pa stavite na masni papir. Na prvi krug namažite omekšali maslac i pospite mak. Poklopite drugim krugom razvaljanog tijesta pa opet namažite maslacem i pospite sjeckanim bučinim sjemenkama. Preko toga postavite sljedeći krug razvaljanog tijesta pa opet premažite maslacem i pospite makom. Završite četvrtim krugom tijesta kojeg ostavite bez premaza.

Čašom označite krug u sredini tijesta te oštrim nožem ili kotačićem za rezanje razrežite tijesto na 16 dijelova (neka ostane spojeno u označenom krugu u sredini). Dva susjedna kraka pogače uvrnite nekoliko puta jedan prema drugome (poput spirale) te spojite pri vrhu da se zalijepi. Učinite to sa svim krakovima. Tako ćete dobiti cvijet. Pogaču premjestite na pleh za pečenje skupa s masnim papirom. Prekrijte pogaču i ostavite nekih 30 min da odmori. Uključite pećnicu na 180 stupnjeva. Premažite pogaču s malo jogurta pa pospite krupnom solju i bučinim sjemenkama. Pogaču stavite u zagrijanu pećnicu i pecite na 180 stupnjeva nekih 30 do 40 min (ovisno o pećnici).

Dobar tek! (gorskikotao.com)