Od danas do 1. siječnja dopušteno je korištenje pirotehnike.
To se pak ne odnosi na petarde i redenike iz kategorija F2 i F3, čija je nabava i uporaba od početka ove godine potpuno zabranjena.
Tako će se svi ljubitelji pirotehnike moći ipak zabavljati, ali bez onih najopasnijih sredstava.
Udruga Prijatelji životinja ponovo upozorava da je apsurdno da je dopušteno korištenje pirotehnike od 27. do 30. prosinca, kada se ništa ne slavi.
– Molimo građane da ne koriste ni dopuštenu pirotehniku iz navedenih kategorija, poput raketa i vatrometa, jer i takva pirotehnička sredstva uznemiruju ljude i životinje te zagađuju zrak i okoliš. Osim toga, službenim dopisom, koji su uputili svim lokalnim zajednicama, zamolili su i gradove da odustanu od novogodišnjeg vatrometa, kažu Prijatelji životinja.
– Prema podacima iz Italije, oko 5.000 kućnih životinja godišnje umire od srčanog udara izazvanog eksplozijom petardi! Znanstvena istraživanja potvrdila su da glasni zvukovi imaju negativan učinak na kućne, domaće i divlje životinje. Velika razina buke može oštetiti njihov znatno osjetljiviji sluh od ljudskoga te izazvati psihički šok ili zastoj srca. Iznenadni bljeskovi svjetla iznimno štete pticama, koje noću slabije vide, a mogu oštetiti i ljudski vid, kažu u udruzi.
Podsjećamo, da je u tijeku i tradicionalna akcija MUP-a Mir dobro, a provodi se i na području PU karlovačke. O tome koliko je opasna sva pirotehnika govore i podatci PU karlovačke prikupljeni tijekom prošlogodišnje akcije Mir i dobro. Od 15. prosinca 2020. do 10. siječnja 2021. godine policija je evidentirala 17 ozlijeđenih osoba, od kojih sedmero djece.
Teške tjelesne ozljede zadobilo je sedam osoba, dok je deset osoba lakše ozlijeđeno. Kad je riječ o teškim tjelesnim ozljedama radi se o ozljedi vatrenim oružjem, četiri slučaja eksplozije petardi u ruci te o ozljedi uzrokovanoj podizanjem s tla već aktivirane petarde. Također, dijete je zadobilo tešku tjelesnu ozljedu nakon što je aktiviralo petardu u ruci.
“Najčešće žrtve neodgovornog korištenja pirotehnike su djeca jer vrlo često roditelji doživljavaju pirotehnička sredstva kao vrstu igračaka. Pirotehnička sredstva nikako nisu igračke, a niti zabava za djecu. Nažalost, iz dosadašnjeg iskustva pokazalo se da vrlo često ozljede nastanu iz razloga što pirotehnika nije kupljena u ovlaštenim dućanima koji prodaju certificirana pirotehnička sredstva koja neće zakazati, koja su pouzdana ako se korisnici pridržavaju uputa dobivenih uz kupnju takvih sredstava.” – kažu u policiji. Stoga, budite oprezni i imajte na umu da među nama ima i onih kojima upotreba pirotehnike i nije baš neka ugodna zabava i veselje.