Aktualno Hrvatska Hrvatska i svijet

U Hrvatskoj počela europska kampanja o sigurnosti hrane

Sljedećih nekoliko mjeseci u Hrvatskoj se provodi kampanja “Safe 2 Eat”, posvećena informiranju o sigurnosti hrane. Kvalitetno, domaće, sigurno – svi smo naviknuli na ta jamstva proizvođača, no jesu li sva i točna? Kampanja je usmjerena upravo na podizanje svijesti o tome – kakvu hranu jedemo.

Iz Osijeka, gdje je i sjedište Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu javila se Melita Homa. Rekla je kako su oni koji imaju vlastite vrtove najsigurniji jer znaju što jedu i da je to najzdravije jer ničem ne tretiraju.

Kada kupujemo hranu na policama trgovačkih centara, mnogi se žale da su im deklaracije dosta nerazumljive. No, u zadnjih nekoliko godina možemo vidjeti da ima dosta povlačenja hrane sa polica, a zašto je tako, pitali smo Jasenku Petrić iz Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.

– Povlačenje hrane znači da sustav funkcionira. Danas Državni inspektorat i Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu u realnom vremenu upozoravaju potrošače o povlačenju proizvoda putem različitih komunikacijskih kanala, pa se u stvari zato stječe takav dojam, rekla je.

Dodala je kako su potrošači jedan od ključnih čimbenika u sustavu sigurnosti hrane, te da njihova uloga kreće od kupovine hrane.

– Prilikom kupovine hrane, zamrznutu hranu i hranu iz hladnjaka uvijek treba kupiti pri kraju kupovine. Isto tako tu hranu treba nakon toga staviti u izolacijsku vreću i kao takvu u prijenosnoj torbi odnijeti kući, rekla je i istaknula da su podaci o tome poražavajući.

– Naša istraživanja su pokazala da samo 10 posto naših potrošača koristi prijenosne vrećice za smrznutu hranu i hranu iz hladnjaka, rekla je Petrić.

A istaknula je i neke preporuke i savjete.

– Naša preporuka ide u smjeru da maksimalno 2 sata pripremljenu hranu smijemo držati na sobnoj temperaturi, nakon čega je trebamo pohraniti u hladnjak. Zamrzavanje hrane je jako važno, na taj način smanjujemo otpad od hrane i isto tako prilikom zamrzavanja hrane trebamo voditi računa o količini hrane koju ćemo zamrznuti. Zato što jednom odmrznutu hranu ne smijete ponovo zamrzavati. S druge strane, preporuka je da prilikom zamrzavanja hrane obilježite na svako pakiranje kad ste zamrzli koju vrstu hrane, jer isto ne možete svaku hranu držati jako dugo u zamrzivaču. I najvažniji savjet za kraj, najsigurnije je odmrzavati hranu u hladnjaku. To je svakako najvažnija preporuka našim potrošačima, naglasila je Petrić. (hrt)