Ruski sud osudio je u četvrtak rusko-američku državljanku Kseniju Karelinu na 12 godina zatvora, proglasivši je krivom za izdaju jer je donirala novac humanitarnoj organizaciji koja podržava Ukrajinu.
Stanovnica Los Angelesa, zaposlenica spa centra, Karelina je priznala krivnju na zatvorenom suđenju u Jekaterinburgu kod Urala. Sudilo joj se na istom sudu kao i novinaru Wall Street Journala Evanu Gershkovichu koji je u srpnju bio osuđen za špijunažu.
Sud je rekao da su istražitelji utvrdili da je 24. veljače 2022., prvog dana ruske invazije na Ukrajinu, Karelina “prebacila novac u korist ukrajinske organizacije, koji je zatim iskorišten za kupnju taktičkih medicinskih potrepština, opreme, sredstava za poraz i streljiva za Oružane snage Ukrajine.”
Njezini pristaše rekli su da je donirala 51,8 dolara Razomu, njujorškoj dobrotvornoj organizaciji koja prikuplja pomoć za djecu i starije u Ukrajini. Organizacija poriče da pruža vojnu pomoć Kijevu.
Karelina (33) nije bila uključena u veliku razmjenu zarobljenika Rusije i Zapada prije dva tjedna kada je oslobođen Gershkovich, ali njezin odvjetnik Mihail Mušailov rekao je kako se nada da će biti uključena u buduću razmjenu.
Karelina je rođena u Rusiji, ali je emigrirala u SAD 2012. preko programa za rad i studiranje, dobivši američko državljanstvo 2021. Uhitio ju je FSB pošto je doletjela u Rusiju u posjet obitelji u Jekaterinbergu početkom godine.
Probleme je imala čim je stigla u Rusiju koristeći se američkom putovnicom. Vlasti su je ispitale i oduzele joj mobitel na kojem su pronašle donaciju Razomu 2022. na njezinu računu Venmo, po portalu www.freeksenia.com.
FSB ju je ispitivao do dva sata tijekom obveznih tjednih javljanja i zabranio joj da napusti grad, po portalu. Tri dana prije nego se trebala vratiti u Los Angeles, uhićena je pod optužbom za huliganstvo i pritvorena na 15 dana. Prije puštanja na slobodu optužena je za izdaju.
Njezina obitelj i prijatelji u SAD-u kažu da nju nikada nije zanimala politika i da su bili šokirani kada je uhićena.
Njezin dečko, Christopher van Heerden, rekao je Reutersu ovaj mjesec da je u kontaktu sa State Departmentom i američkim veleposlanstvom u Moskvi ne bi li osigurao njezino puštanje na slobodu.
Za razliku od Gershkovicha i bivšeg američkog marinca Paula Whelana, koji su pušteni u razmjeni zarobljenika, Karelinu Washington nije označio kao “nepravedno zatočenu”, što bi otvorilo diplomatske kanale za pregovore o njezinoj razmjeni.(hrt)