Usprkos činjenici da trudnoća traje 9 mjeseci i da je dovoljno vremena da se roditelji pripreme za dolazak prinove, taj je period uvijek veliki izazov.
Kada govorimo o njezi bebe naglasak je upravo na njezi kože obzirom da je to najveći čovjekov organ koji nakon rođenja prolazi kroz velike promjene. Pravilna njega kože utječe na cjelokupno zdravlje i ponašanje, a stanje kože nam povratno pruža informaciju o zdravlju organizma u cijelosti. Roditelji osjećaju potrebu pružiti djetetu što više, što bolje ili skuplje, no upravo je suprotno. U njezi kože vrijedi pravilo:
“što manje – to bolje”!!
Koža novorođenčeta je tanka, ima nježni površinski sloj koji sadrži manje lipida (masti) u odnosu na kožu odraslih. Aktivnost je žlijezda slaba, a karakteristična je i visoka propusnost bebine kože za lokalno primijenjena sredstva (kreme, kupke i sl.). Mehanizam regulacije temperature tijela putem kože je također nerazvijen što, uz male rezerve masnog potkožnog tkiva, uzrokuje da beba brzo gubi toplinu i podhladi se. Imunološki sustav kože je nerazvijen što bebu čini podložnijom infekciji.
Iz navedenih razloga njega kože je od velike važnosti, a počinje kupanjem. Pravo vrijeme je ono kad su roditelji slobodni, a dijete nije previše gladno niti umorno. Učestalost kupanja biraju roditelji sami. Za toplog vremena i ljetnih mjeseci može biti svakodnevno, ali po dolasku iz rodilišta i tijekom zimskih mjeseci dovoljno je dva do tri puta tjedno.
Za kupanje je potrebno pripremiti kadicu, najbolje sa ravnim dnom jer pruža užitak slobode i plivanja, toplomjer za vodu (ali nije nužno), trljačicu (mekanu jednokratnu ili frotirsku), za djecu, kremu, četku za kosu, škarice za nokte, ručnik.
Pravo kupanje odnosno uranjanje cijelog tijela u kupelj na redu je kada otpadne pupčani bataljak i ranica zacijeli. U međuvremenu beba se kupa po “etapama” tj. umiva se cijelo tijelo postepeno vodeći računa da se ne moči dio oko pupka. Počinje se sa regijom od glave tj.lica prema vratu, iza ušiju, ispod bradice vodeći računa o kožnim pregibima pazuha i prepona te naposljetku i predio spolovila i pelenske regije. Posebno treba oprati i područje između prstiju ruku i nogu.
Tijekom kupanja temperatura prostorije bi trebala biti oko 24 st., a temperatura vode oko 36- 37 st. (može se provjeriti toplomjerom ili umakanjem lakta). U vodu je najbolje dodati par kapi bademovog ili maslinovog ulja (nekada se koristilo parafinsko ulje), šampone i kupke za kupanje treba izbjegavati i odgoditi za kasniju dob jer se teže ispiru i isušuju kožu. Ako se isti koriste treba birati specijalne dječje preparate neutralnog pH i koji ne nadražuje za oči.
Izvrsna alternativa su tekući medicinski sindeti (tzv. sapun bez sapuna) jer se lakše ispiru, imaju nižu pH vrijednost, ne isušuju lipide kože te štite kožnu barijeru. Nakon kupanja koža se suši ”tapkajući”, izbjegavati treba trljanje, te se u tankom sloju nanese njegujuće dječje ulje.
Pelensku regiju se njeguje posebno. Nakon svake promjene pelene uslijed mokrenja ili stolice kožu pelenske regije treba očistiti, najbolje isprati guzu pod mlazom mlake tekuće vode, dobro posušiti na zraku te namazati zaštitnom kremom jer se na taj način smanjuje kontakt kože sa stolicom i urinom te se smanjuje mogućnost nastanka pelenskog dermatitisa. Dječje maramice vrlo su korisne u svakodnevnoj higijeni jer blago čiste kožu, sadrže prirodna ulja, pantenol, provitamin B5 koji pospješuju regeneraciju kože. Treba birati one bez dodatka parfema ili alkohola jer dodatno iritira nježnu bebinu kožu te takve treba izbjegavati.
Posebnu pozornost treba obratiti na pupčani bataljak koji se treba održavati čistim i suhim. U većini Hrvatskih rodilišta bebe se otpuštaju sa kopčom za podvezivanje pupka koje se aplicira tijekom poroda odmah po izlasku posteljice. Smatra se da je na taj način bolja i lakša higijena pupka kao i manipulacija bataljkom tijekom toalete. Iz prakse se pokazalo da je dijete ipak mirnije kad se kopča skine još u rodilištu i to već 2.ili 3. dana kada se procijeni da je bataljak dovoljno suh. Vlažnim tupferom područje pupka se pere samo ako je zamazano stolicom. Inače najvažnije je bataljak držati suhim i pokrivenim sterilnom gazom, špricati se može baza bataljka Octanisept sprejem, a sam bataljak treba izložiti zraku tako da se gornji rub pelene malo presavine prema unutra. Ukoliko se javi crvenilo ili neugodan miris pupčanog bataljka treba potražiti savjet liječnika. S obzirom da je pupčani bataljak odumrlo tkivo bez živčanih završetaka sam postupak njege pupka nije bolan, a cijeli proces otpadanja bataljka i zacjeljivanja pupčane ranice traje 7-14 dana.
Čišćenje očiju čini dio rutinske njege. Provodi se blazinicom natopljenom u fiziološku otopinu ili prokuhanu vodu, u jednom potezu od vanjskog prema unutarnjem kutu oka. Nerijetko postoji slabija prohodnost suznih kanalića što vodi u pojačano nakupljanje gustog sekreta na spojnicama oka, u pravilu bez crvenila bjeloočnica što znači da nije riječ o upali. Tada se preporuča masaža suznih kanala nekoliko puta dnevno.Čišćenje ušiju i nosića mora uvijek biti vrlo nježno, nikako ne gurati štapiće u vanjski zvukovod zbog moguće ozljede. Roditelj treba očistiti ušku i predio iza uha te zatim dobro posušiti. U čišćenju nosića može se pripremiti smotuljak od komadića vate umočiti u fiziološku otopinu te lagano okretati u djetetovoj nosnici. Za rezanje bebinih noktiju treba upotrijebiti posebne škarice s tupim vrhom ili grickalice za nokte beba. Nokti su mekani i trebaju se rezati oprezno povlačeći jagodice prstiju nježno prema dolje.
Zbog pojačanog rada žlijezda lojnica oglavka kod nekih beba nastane tanja ili deblja bjelkasta ljuskasta naslaga kože pod nazivom tjemenica. To nije bolest već fiziološki poremećaj gdje higijena ima važnu ulogu. Ako se pojavi zahvaćeni predio kože treba pomoću vatice debelo namazati uljem (maslinovim, bademovim ili drugo dječje ulje). Isto se drži 30-ak minuta nakon čega se ljuskice nježno uklanjaju češljem uskih zubaca te se glavica opere. Danas na tržištu postoje gotovi medicinski preparati za pranje vlasišta koji pospješuju uklanjanje tjemenice.
Kod odabira kozmetike za bebe zaključno možemo reći da roditelji biraju samo preparate koji imaju oznaku da su dozvoljeni za primjenu u dječjoj dobi.
Piše: Dr. Vedrana Zubčić Zrnc, spec.pedijatar-subspecijalist neonatolog