Proizvođači pšenice ne vide povod za tako visoke cijene
Iako plaće rastu i inflacija posustaje, potrošači negoduju zbog visokih cijena, pogotovo namirnica koje se svakodnevno konzumiraju. Jedna od njih je i kruh, koji znatno opterećuje kućni proračun, prenosi HRT.
- Cijene kruha išle su gore neopravdano previše. Naoko izgleda jeftino, međutim prevelika je marža – rekao je Ahmed Kozojević iz Rijeke.
Ako se usporede cijene kruha u Hrvatskoj s ostatkom Europe, kod nas je 15 posto skuplji. Najjeftiniji je u Bugarskoj, a najskuplji u Danskoj. Proizvođači pšenice smatraju da nema razloga za tako visoke cijene.
- Kad uzmemo pšenicu, ona je pala u odnosu na godinu prije, kada uzmemo energente, oni su daleko jeftiniji nego godinu prije. Dakle, sve je otišlo prema dolje, a njihove cijene su u dva navrata rasle prema gore. Očito zadnji i predzadnji u lancu moraju znatno smanjiti svoje marže, a mislim da bi se time trebala pozabaviti i Vlada – rekao je za HRT Mato Brlošić iz Hrvatske poljoprivredne komore.
Prema financijskim podacima tvrtki koje se bave proizvodnjom kruha, rezultati su im u odnosu na 2022. godinu višestruko bolji.
- Međutim, tu se ne radi definitivno o rezultatima iz redovnog poslovanja. Mi vidimo da je tvrtka koja ima najveću dobit ostvarila 6,7 posto povećanja dobiti u odnosu na prošlu godinu i smatramo da je to neki realan iznos povećanja dobiti za cijeli sektor – objašnjava Nada Barišić iz Žitozajednice.
Proizvodimo dovoljno pšenice za vlastite potrebe, ali ona često završi u izvozu. Istovremeno uvozimo velike količine smrznutog kruha i peciva, dok u tržišnoj ekonomiji kupuje onaj tko bolje plati.
‘Bezobrazno skupo‘
Sindikalist Krešimir Sever je za HRT-ov Dnevnik rekao da za visoke cijene kruha nema nikakvog opravdanja, osim pohlepe i bezobrazluka. Objašnjava da je unazad četiri godine došlo do enormnog skoka cijena.
- Naše su plaće izuzetno niske, kod nas je hrana apsolutno preskupa. Često se vidi da se onaj uvozni kruh, koji se uvezao tko zna od kuda i po kojoj cijeni, ovdje samo dogrijao i dopekao, ali ima iste cijene kao i onaj koji je ovdje napravljen – rekao im je Sever.
Zaključio je da su peciva i kruh bezobrazno skupi, ali da se kruh mora jesti.
- To je strateška namirnica, to je strateški proizvod, tu bi trebalo imati više razumijevanja, ali pohlepa je očito jača od toga – izjavio je u Dnevniku HRT-a. (L.V., jutarnji.hr)