Zgrade Name u Ilici i na Kvaternikovom trgu, svojevrsni simboli grada, čekaju novog vlasnika, nakon što je donesena odluka o njihovoj prodaji. Važnost opstanka te robne kuće, kao i zanimanje javnosti za njezinu sudbinu, krije se u i tome što je dugo bila sinonim za domaću proizvodnju.
Za malo manje od dva tjedna, 7. studenog, u zgradi Trgovačkog suda u Zagrebu održat će se skupština vjerovnika u stečajnom postupu nad robnom kućom NAMA.
Na njoj bi se trebala donijeti konačna odluka o uvjetima prodaje robnih kuća u Ilici i na Kvaternikovom trgu, koje će obvezati kupca na preuzimanje poslovanja NAMA-e, njezinih zaliha i 285 radnika.
Od igle do lokomotive
Na taj će se način spriječiti da NAMA ‘preko noći‘ ode u povijest, no mnogi nisu ostali ravnodušni na scenarij u kojem bi Zagreb izgubio posljednje objekte nekad velike trgovačke kuće koju generacije stanovnika pamte kao mjesto gdje se može kupiti sve, ‘od igle do lokomotive‘.
‘‘Za vremena kada je Nama bila Narodni magazin, ideja vodilja bila je najniža cijena i dostupnost svima. Vremenom, ideja je evoluirala u kvalitetu ponude i mjesto plasmana robe domaćih proizvođača‘‘, rekla je za Hinu arhitektica Marina Pavković iz inicijative Obnovimo Zagreb.
Oko 5200 građana potpisalo je online peticiju “Nama pripada nama”, a Zavod za zaštitu spomenika kulture Grada Zagreba donio je rješenje o preventivnoj zaštiti robne kuće u Ilici. Tim se rješenjem štite ulična pročelja i interijer, kao i njezina namjena za trgovinsku djelatnost.
“Danas, kada je održivost i svijest o tekstilnom zagađenju općeprisutna, francuska Galeries Lafayette, primjerice, osigurava prostor za cirkularnu modu. U okviru robnih kuća otvara se prostor za “second hand” dućane i prostor za iznajmljivanje odjeće. Sve to i više, moguće je i u sustavu Nama robnih kuća, dobiju li priliku sačuvati svoj prepoznatljiv, snažan i izdržljiv brend koji se već 140 godina uspješno bori na tržištu u svim vremenima i prilikama”, naglasila je arhitektica.U stečaju, a posluje dobro
Nama se od početka ovog stoljeća nalazi u stečaju. Unatoč tome, bilježi dobre poslovne rezultate. Tako je u 2023.godini, prema podacima Fine imala 16,6 milijuna eura prihoda, što je povećanje od 23,6 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Kada je riječ o neto dobiti, ona je lani iznosila oko 28,6 tisuća eura, što je povećanje od 232 posto u usporedbi s 2022. godinom. Međutim, zbog prevelikih dugova nagomilanih u 1990-im godinama, Nama nije uspjela izbjeći prodaju posljednjih dviju kuća u Zagrebu.
“Očekujemo da se u rješenje, ako to bude nužno za opstojnost poslovanja Name kao gospodarskog subjekta na predmetnim lokacijama, uključi i Grad Zagreb kao potencijalni kupac”, rekla je Pavković.(jutarnji.hr)