Aktualno Hrvatska i svijet Svijet

Raskrinkana je Trumpova Ahilova peta!

Većina Amerike nije niti “crvena” niti “plava, već je “ljubičasta”

Američka Demokratska stranka ipak ima bilo, zaključio je to New York Times nakon što se ispostavilo da je sutkinja Susan Crawford u saveznoj državi Wisconsin nadigrala svog republikanskog protukandidata Breda Schimela, čiju je kampanju direktno i osobno financirao najbogatiji čovjek na svijetu, Elon Musk.

Demokrati su, time, uspjeli zadržati većinu na tamošnjem Vrhovnom sudu, zahvaljujući kojoj će moći utjecati na društvena pitanja, poput prava na pobačaj i izbornog zakona, ali će imati priliku i redefinirati izborne jedinice u saveznoj državi prema kojima republikanci trenutno imaju 6 od ukupno 8 zastupničkih mjesta u washingtonskom Kongresu.

Unatoč tome što demokrati ipak nisu uspjeli u svom drugom naumu, preotimanju dva floridska mandata u izvanrednim izborima za Kongres (čime bi se republikanska većina u Zastupničkom domu svela na tri mandata), u najvećim taborima MAGA pokreta raskrinkali su do koje se mjere rapidno topi Trumpova prednost.

Razlika od 33 posto, koliko je Mike Waltz imao u odnosu na svog demokratskog protukandidata u studenom 2024., u samo četiri mjeseca smanjila se na tek 14 posto.

Zašto je to bitno? Zato što ovi, naoko ne pretjerano impresivni rezultati, dokazuju da kaos koji je posijao Donald Trump u samo dva mjeseca svog šefovanja u Bijeloj kući ipak iskristalizirao Ahilovu petu cijelog pokreta, jer se ispostavilo da reforme koje uvodi “preko koljena” ne rezoniraju najbolje među neovisnim i umjerenim biračima koji su ga doveli do vlasti u studenom 2024.

Drugim riječima, Trump možda i može “ubiti čovjeka nasred Pete Avenije bez ikakvih posljedica” u MAGA pokretu, ali ne i na razini cijele zemlje.

Američki centristi, ispostavilo se, imaju drugačije standarde, te im se ne sviđa ono što im je predsjednik priuštio u prva dva mjeseca svog drugog četverogodišnjeg mandata.

Republikanci su se do ovoga utorka nadali da se opozicija, zbog opće bezidejnosti i šoka nakon izbornog debakla, nalazi na rubu implozije, pa da njihove neortodoksne reforme nemaju nikakvu protutežu.

Međutim, Amerikanci su na ovim mikro-izborima na dvije, kilometrima udaljene lokacije, Bijeloj kući jasno i glasno poručili da stanu na loptu; upravo bi to svaki odgovoran i suvisao strateg Republikanske stranke ovoga tjedna i pokušao reći samome predsjedniku, pod uvjetom da je on spreman poslušati i uvažiti takav savjet. No, znamo da nije.

Poanta priče jest sljedeća; baš kao što je Wisconsin ovoga utorka dokazao, izabravši demokratsku sutkinju, nakon što je samo četiri mjeseca ranije glasao za republikanskog predsjednika, većina Amerike nije niti “crvena” niti “plava, već je “ljubičasta”.

Osim što su ovi izbori raskrinkali Trumpovu Ahilovu petu (ekonomiju, tj. carine i Elon Musk kao takav), demokratima su pokazali i put kojim trebaju krenuti u nastavku. Taj put nije “još i ljeviji”, kao što su prije samo nekoliko tjedana tvrdili simpatizeri Alexandrije Ocasio Cortez i Bernieja Sandersa, već je osjetno bliži (razumnom, odgovornom i konstruktivnom) centru.

Kako se korigirati u hodu? Demokratski senator Cory Booker, koji je ovoga utorka oborio rekord obraćajući se Kongresu punih 25 sati bez pauze.

“Priznajem da smo, kao stranka, odgovorni za brojne propuste zbog kojih i sami snosimo odgovornost za dolazak demagoga na čelo zemlje. No, spreman sam se pogledati u ogledalo i obećati, prvo sebi, a onda i svima vama, da možemo i moramo bolje. Da trebamo graditi budućnost koja spaja, a ne onu koja dijeli”.

To je prvi korak u dobrome smjeru. (T. Trubić, jutarnji.hr)