Od 2022. do 2024. organizirana kriminalna skupina nezakonito je na području Gospića odlagala opasan otpad. Istraga je pokazala da se dovozio iz Slovenije, Italije i Slovačke. Zakopan i razasut – postao je ozbiljna prijetnja za stanovnike Like. Građani su zabrinuti za svoje zdravlje i s pravom pitaju kada počinje sanacija.
Građanska inicijativa Gospić je naš dom obavila je geodetska mjerenja ilegalnog odlagališta otpada, onog vidljivog koji je rasut i zakopan uz silos na površini od 13 tisuća metara četvornih. Tako su došli do podatka da se radi o 46 tisuća kubika opasnog materijala, odnosno o otprilike 1300 tegljača. Kada bi ih poredali jedan za drugim, kolona bi se protezala 20 kilometara.
- A u sjeni ovog slučaja silos je slučaj gradskog odlagališta Rakitovac, za koji su i potvrđene informacije o znatnim količinama odvoženja ilegalnog opasnog otpada, kaže Darija Došen iz Građanske inicijative Gospić je naš dom.
Potrebno je brže djelovati jer još se ne zna o kojem otpadu je riječ. Članovi inicijative smatraju da bi odgovornima u fokusu prije svega trebalo biti zdravlje stanovnika.
- Zasigurno kasnimo, nedopustivo je da provođenje istrage u ovoj fazi priječi provođenje sanacije i zbrinjavanja tog otpada, kaže pravnica Jasmina Zeba.
Fond za zaštitu okoliša prošli je tjedan javno pozvao sve zainteresirane na savjetovanje o izmjeni i dopuni plana gospodarenja otpadom.
- Kojim ćemo dobiti pretpostavke kako bi Fond za zaštitu okoliša sanirao navedene lokacije gdje su određene šest lokacija koje su uz Gospić i Lovinac koji su također u Ličko-senjskoj županiji i Poznanovec, Samobor, Pazin, kaže Luka Balen, direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Mali broj stanovnika i slaba umreženost, ističe sociologinja Anita Bušljeta Tonković, pogoduju prekršiteljima zakona jer niti jedna razvijena država ne želi ovakvo odlagalište otpada u svome dvorištu.
- I onda se to prelijeva u države i regije, pogotovo ruralne regije koje su manje sposobne kritički promišljati o takvim postrojenjima i zbog toga je Lika nastradala, kaže.
Trenutačno se traži prava lokacija za postavljanje mjerne stanice koja će mjeriti kvalitetu zraka.
- I napokon ćemo imati neke konkretne pokazatelje kakav zrak udišemo i o kakvoj se kvaliteti zraka radi, kaže Došen.
To je prvi konkretan pomak, ističu iz inicijative, kako bi se točno moglo odrediti koliko je onečišćenje i kakav utjecaj na kvalitetu zraka koji Gospićani udišu, ima ovo ilegalno odlagalište. (Regionalni dnevnik/HRT)