Hrvatski Crveni križ i ove je godine obilježio Svjetski dan darivatelja krvi posebnom akcijom dobrovoljnog darivanja, održanom u petak, 13. lipnja, u prostorijama Hrvatskog Crvenog križa u Zagrebu, dan prije samog obilježavanja Svjetskog dana darivatelja krvi.
Ovogodišnji naglasak stavljen je na važnost uključivanja žena u sustav darivanja krvi, jer njihov potencijal još uvijek nije dovoljno iskorišten. U Hrvatskoj je udio žena među redovitim darivateljima i dalje nizak – prošle godine žene su sudjelovale sa svega 19 posto u ukupnom broju darovanih doza krvi. Iako je to blagi porast u odnosu na godinu prije (oko jedan posto više), brojke su i dalje skromne. Ohrabrujuće je što među osobama koje prvi put daruju krv, žene čine čak 41 posto, no nakon tog početnog darivanja, mnoge prestaju dolaziti.
Razlozi zbog kojih žene odustaju od daljnjeg darivanja su različiti – od odlaska na fakultet, trudnoće i poroda, do zdravstvenih tegoba poput anemije, kroničnog umora i niskog tlaka, kao i svakodnevnih obaveza koje se javljaju u reproduktivnoj dobi. Zato je važno nastaviti s ciljanom edukacijom i promocijom darivanja krvi među ženama svih dobnih skupina jer za darivanje krvi nikada nije prekasno.
U nekim regijama već se bilježi napredak. Tako, primjerice, u Zagrebu udio žena među darivateljima iznosi 29,25 posto, u Međimurju 25,25 posto, u Zadru 24,51 posto, a u Varaždinu 23,88 posto. Još su značajniji podaci o ženama koje su krv dale prvi put – u Varaždinskoj županiji to je 52,3 posto, u Koprivničko-križevačkoj 51,6 posto, a u Virovitičko-podravskoj 51,1 posto.
Tijekom 2024. godine, Hrvatski Crveni križ organizirao je brojne akcije darivanja krvi diljem zemlje te prikupio ukupno 161.538 doza krvi, čime su pokrili više od 80 posto nacionalnih potreba. U prva tri mjeseca 2025. prikupljeno je već 41.777 doza, što je 26 posto godišnjeg plana od 158.273 doze.
Ovaj uspjeh rezultat je predanog rada terenskih timova i kontinuiranih akcija, ali i edukativnih kampanja i radionica koje motiviraju ljude na darivanje. Ipak, održivost sustava ovisi o novim darivateljima – i ženama i muškarcima – koji će redovno darivati krv, ne kao iznimku, već kao svoju građansku dužnost.