Nakon gotovo tri desetljeća predanog i odgovornog rada, Hrvatska bi 1. ožujka iduće godine trebala postati zemlja oslobođena od minske opasnosti.
Od ukupno 14 županija koje su bile minski sumnjiva područja, preostale su još tri: Ličko-senjska, Sisačko-moslavačka i Karlovačka. U razminiranju i od mina stradalo je više od 600 osoba, od toga 208 smrtno.
Da bi cijela Hrvatska bila slobodna od minske opasnosti, preostalo je razminirati još tri županije: Ličko-senjsku, Sisačko-moslavačku i Karlovačku. Ovisno o terenu, pri razminiranju koriste se tri načina.
– Primjenjive su tri metode, koristimo strojnu pripremu terena, ručnu detekciju mina i pse za detekciju mina kada stroj pripremi tu površinu, da bi psi mogli kvalitetno pretražiti to što je tretirano, objasnio je Nikša Bogdanić, načelnik Hrvatskog Centra za razminiranje Ravnateljstva Civilne zaštite.
Jedan od najtežih preostalih terena je i onaj u bivšoj vojarni u Oštarijama, gdje je neki dan poginuo pirotehničar.
– Radi se o velikom području, to je brdsko, na dijelovima dosta čak i nepristupačno područje, dosta strmo područje i nemoguće je primijeniti strojeve na tim dijelovima, tako da se 70 posto poslova na radilištu obavlja ručnom detekcijom mina, istaknuo je Tomislav Roviščanec, pirotehnički nadzornik HCR-a Ravnateljstva Civilne zaštite.
Prema evidencijama, od mina je u Hrvatskoj dosad stradalo 612 osoba, od toga 208 smrtno. Iako se prije odlaska na teren rade operativni planovi, izazova ne nedostaje.
– Kada krenemo raditi, ne znamo hoće li će teren biti zagađen i hoćemo li trebati više fizički raditi prilikom upotrebe metal-detektora ili će biti jednostavan teren, hoću li danas pronaći neko eksplozivno sredstvo ili ne, zaključio je Roviščanec, prenosi Hrt.