Kako riješiti stambeno pitanje? Za velik broj naših građana, posebno mladih, to je trenutačno i najveći životni problem.
Država putem programa priuštivog najma želi izgraditi i obnoviti čak devet tisuća stanova u svojem vlasništvu te istodobno potaknuti privatne vlasnike da iznajmljuju prazne stanove mladim obiteljima, kojima bi najam bio subvencioniran.
Ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić u središnjem Dnevniku HTV-a najavio je niz mjera kojima Vlada želi omogućiti priuštivo stanovanje mladima i građanima s nižim primanjima.
10 000 novih stanova do 2030.
Kako je istaknuo, Nacionalni plan stambene politike predviđa izgradnju 10 000 stanova do 2030. godine – od čega 8 000 izvan potpomognutih područja i 2 000 unutar njih. Osim toga, planira se poticanje neprofitnih stambenih zadruga koje bi, uz suradnju s lokalnom samoupravom, izgradile dodatnih 1 200 stambenih jedinica.
Najamnina već od 36 centi po kvadratu
Na potpomognutim područjima stanarina bi iznosila svega 36 centi po četvornom metru, što je 20 do 30 puta manje od tržišnih cijena. U ostatku zemlje, iznos najamnine ovisit će o primanjima korisnika i tržišnim uvjetima.
Prazni stanovi u funkciji stanovanja
Drugi dio programa odnosi se na vlasnike stanova koji su prazni više od dvije godine. Oni će, putem APN-a, moći svoje stanove dati u najam državi, koja će vlasnicima isplaćivati tržišnu najamninu, dok će najmoprimci plaćati subvencioniranu, priuštivu cijenu.
Primjerice, za stan od 65 kvadrata u Zagrebu koji bi bio dan u najam na šest godina, vlasnik bi ukupno mogao dobiti 50.000 eura, od čega 31.000 eura odmah, a ostatak nakon tri godine. (Zvjezdana Heina/I.Z./Dnevnik/HRT)