Nakon pojave bedrenice među životinjama, epidemiološke službe provode opsežne mjere predostrožnosti kako bi se spriječilo širenje bolesti među ljudima. Ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak, u središnjem Dnevniku HRT-a, izvijestio je kako trenutačno 41 osoba uzima kemoprofilaksu.
– Dosad nijedna osoba nije prijavila simptome i svi su izjavili da su zdravi. Obavljen je niz epidemioloških anketa. Razgovarali smo s četiri obitelji koje su bile zahvaćene i uzeta im je anamneza. Za 21 člana tih obitelji zaključeno je da bi trebali uzeti kemoprofilaksu. To je s njima dogovoreno i epidemiolog im je objasnio kako se treba ponašati, kazao je ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak.
U terapiju su uključeni i oni koji su sudjelovali u obradi slučaja.
– Devetero osoba koje su obavljale analizu također je dobilo istu terapiju. Dvoje pripadnika veterinarske službe bilo je u kontaktu, kao i dva pripadnika novinarskih ekipa. Dosad kemoprofilaksu uzima ukupno 41 osoba. Na terenu su dana uputstva i svi koji smatraju da su bili u kontaktu mogu se javiti epidemiološkoj službi ili svom obiteljskom liječniku, rekao je Capak, dodavši da su zaprimljeni i pozivi građana koji će biti pravovremeno obrađeni.
Prijenos s osobe na osobu izuzetno rijedak
Prijenos s osobe na osobu, kaže Capak, izuzetno je rijedak.
– Bolest se najčešće prenosi kontaktom sa zaraženom ili uginulom životinjom. Može se prenijeti i iz okoliša putem bakterije Bacillus anthracis, ali i to je također vrlo rijetko, naglasio je.
Prosječna inkubacija traje sedam dana, a bolest se najčešće javlja u kožnom obliku.
– Ljudi trebaju obratiti pažnju na kožne promjene i, ako nešto primijete, odmah se obratiti liječniku, upozorio je Capak.
Podsjetio je i na raniji slučaj s Lonjskog polja.
– Tamo je epidemija bila znatno veća nego na Svilaji. Uginulo je 500 životinja i imali smo 17 slučajeva kožnog antraksa. Bakterija dobro reagira na antibiotike i nije bilo težih posljedica, zaključio je ravnatelj HZJZ-a. (B.B.B./Dnevnik/HRT)