Aktualno OG sada Ogulin

Gradonačelnik Domitrović u programu radija: “Cilj nam je da usluga zbrinjavanja otpada ostane dostupna i sigurna za građane, unatoč pritiscima i opstrukcijama.”

U jučerašnjoj radijskoj emisiji „Oči u oči“ u programu  Radio Ogulina  gradonačelnik Dalibor Domitrović odgovorio je na niz aktualnih pitanja vezanih uz zatvaranje odlagališta Sodol. Unatoč pozivu, saborska zastupnica i gradska vijećnica Anđelka Salopek odbila je sudjelovati u emisiji i objasniti svoje tvrdnje.

Gradonačelnik je istaknuo kako Grad Ogulin već godinama sustavno ulaže u sustav gospodarenja otpadom – s više od 6 milijuna eura uloženih u reciklažno dvorište, komunalna vozila, sortirnicu, opremu za razdvajanje otpada i druge projekte. Zahvaljujući vlastitom odlagalištu i prihodima od prihvata otpada iz drugih JLS-ova, Ogulin je dosad uspijevao održavati jednu od najnižih cijena usluge zbrinjavanja otpada u Hrvatskoj – svega 10-11 eura mjesečno po kućanstvu.

Upozorio je kako politički istupi saborske zastupnice Anđelke Salopek, posebice oni u Saboru, nisu bili bez posljedica – insinuacije o „opasnom otpadu iz Slovenije“ te politički motivirane izjave rezultirale su ponovnim zatvaranjem Sodola, unatoč prethodnim tumačenjima nadležnog ministarstva da Grad Ogulin zakonito odlaže otpad temeljem odluke Vlade RH i pravne dinamike zatvaranja odlagališta.

Domitrović je podsjetio da je upravo HDZ-ova vlast 2013. podnijela zahtjev za dozvolu za gospodarenje otpadom, koji je – nakon četiri godine čekanja – odbijen tek četiri mjeseca nakon što je preuzeo dužnost gradonačelnika.

Unatoč svemu, Grad je krajem 2024. ugovorio izradu novog elaborata i prije nekoliko dana predao zahtjev za novu dozvolu, o čemu je inspekcija bila obaviještena – no svejedno je donijela rješenje o zatvaranju.

Gradonačelnik je potvrdio da se građani ne moraju brinuti – otpad će se i dalje prikupljati, a Grad intenzivno traži rješenje s drugim ovlaštenim odlagalištima. Istaknuo je da će zadržavanje prihvatljive cijene biti prioritet, no upozorio da bi odvoz otpada u budućnosti mogao biti i trostruko skuplji zbog nužnog transporta do CGO Babina Gora, koji još uvijek nije dovršen.

U emisiji su brojni građani aktivno sudjelovali pozivima, podrškom, ali i pitanjima o drugim komunalnim problemima – od septičkih jama, do uređenja javnih površina.

Gradonačelnik je zaključio emisiju porukom: “Sustav gospodarenja otpadom u Hrvatskoj je u ozbiljnoj krizi. Mi radimo najbolje što možemo, transparentno i odgovorno, ali građani moraju znati da posljedice političke destrukcije, nažalost, uvijek na kraju plate oni sami.”