Među aktualnim zakonskim izmjenama u mirovinskom sustavu je i ukidanje penalizacije za prijevremene mirovine nakon navršene 70. godine života. Provjerili smo kakvi su trenutni uvjeti za ranije umirovljenje te što zakonske izmjene znače za postojeće i buduće korisnike prijevremene mirovine
Prema sadašnjim pravilima, pravo na odlazak u prijevremenu starosnu mirovinu imaju osobe koje navrše 60 godina života, uz 35 godina mirovinskog staža.
Iznimno, za žene u prijelaznom razdoblju vrijede povoljniji uvjeti, s nižom starosnom dobi i kraćim mirovinskim stažem. U 2025. žene mogu ići u prijevremenu mirovinu s navršenih 58 godina i devet mjeseci te minimalnim stažem od 33 godine i devet mjeseci. Svake naredne godine granica se pomiče za tri mjeseca te će se izjednačiti s redovnim uvjetima početkom 2030. godine.
Prijevremeni umirovljenici nemaju pravo na punu mirovinu. Trenutno se polazni faktor umanjuje za 0,2 posto po mjesecu ranijeg umirovljenja, što označava svojevrsnu kaznu (penalizaciju) kojom se umanjuje iznos mirovine zbog ranijeg umirovljenja u odnosu na uvjete za starosnu mirovinu. Penalizacija ujedno služi kao motivacija za dulji ostanak u svijetu rada.
Izračun penalizacije
Penalizacija se izračunava umanjenjem mirovine za 0,2 posto za svaki mjesec ranijeg umirovljenja. Dakle, ako osoba ranije ode u mirovinu, mjesečni iznos koji će primati bit će manji za 0,2 posto za svaki mjesec u odnosu na zakonski uvjet.
Primjerice, ako odluči umiroviti se tri godine (36 mjeseci) ranije, penalizacija će iznositi 36 x 0,2% = 7,2%. To znači da će joj mirovina biti umanjena za 7,2 posto u odnosu na punu starosnu mirovinu.
Ministarstvo: Ukidanjem penalizacije ispravlja se nepravda prema prijevremenim umirovljenicima
Prema novom Zakonu o mirovinskom osiguranju, od 1. siječnja 2026. korisnicima prijevremene starosne mirovine ukida se smanjenje polaznog faktora, tzv. penalizacija za prijevremeno umirovljenje nakon navršene 70. godine života.
Njezinim ukidanjem zakonodavac je prihvatio zahtjev umirovljeničkih stranaka i udruga, a one su upozoravale da je doživotna penalizacija nepravedna s obzirom na to da osobe koje idu u prijevremenu mirovinu imaju u prosjeku više staža od redovnih umirovljenika. /tportal/