Požari bijesne u nizu zemalja, poput Bugarske i Albanije, a zahvaćeni su i planinski dijelovi Azerbajdžana. No, do sada najcrnju bilancu odnijele su vatrene stihije uzduž turske obale, gdje je 13 ljudi izgubilo živote.
Bugarski dužnosnici iznijeli su podatak da je prema površini u dvije posljednje godine, Bugarska pretrpjela najveće štete od požara u Europskoj uniji.
Kao uzroke navode najčešće ljudsku nepažnju, nakon izleta u šumi ili pri odbacivanju opuška.
– Kazne za izazivanje požara prema Zakonu o šumama kreću se od oko 50 do oko 500 eura, ovisno o šteti. Ako je šteta velika i predstavlja kazneno djelo, kažnjava se prema Kaznenom zakonu. Za drugi i treći ponovljeni prekršaj, kazna se utrostručuje, poručio je ravnatelj Regionalne uprave za šumarstvo Sašo Popov, Blagoevgrad.
Pod kontrolom požar na Cipru koji je opustošio 120 četvornih kilometara
Vatrogasci su stavili pod kontrolu šumski požar koji je opustošio 120 četvornih kilometara sjeverno od ciparskoga lučkoga grada Limassola, izvijestio je Cyprus Times na svojoj internetskoj stranici u subotu.
Provjere na terenu i iz zraka nastavljaju se kako bi se osiguralo da se požar ponovno ne rasplamsa, navodi se u izvješću.
Dvije osobe poginule su u požaru kada im je zahvaćen automobil, a deseci su morali biti liječeni u bolnici.
Kuće su izgorjele, a životinje su smrtno stradale nakon što je požar izbio u planinskom selu oko 20 kilometara sjeverno od Limassola.
Grad na južnoj obali otoka drugi je po veličini i glavna morska luka.
Dužnosnici ministarstva poljoprivrede počeli su procjenjivati štetu s ciljem obeštećenja poljoprivrednika, izvijestio je Cyprus Times.
Vlada je na meti kritika. U lipnju je glasnogovornik rekao da su vlasti bolje pripremljene za šumske požare nego ikad prije.
Članovi svih stranaka sada kritiziraju ono što nazivaju “potpunim nedostatkom plana i nedostatkom koordinacije”. (hrt)