Trgovinski sporazum Europske unije i SAD-a u fokusu je razgovora američkog predsjednika Donalda Trumpa i predsjednice Europske komisije Ursule von der Leyen. Trump je u četverodnevnom posjetu Škotskoj gdje ima brojne bilateralne sastanke.
Intenzivni pregovori između EU-a i SAD-a u pokušaju da se izbjegne skupi trgovinski rat trajali su tjednima. U Turnberryi je rano jutros, daleko od kamera, najprije stigao europski povjerenika za trgovinu i gospodarsku sigurnost, a zatim i predsjednica Europske komisije.
Vrlo blizu smo sporazum izjavio je predsjednik Trump.
- Godinama smo imali dobre odnose, no vrlo nepoštene prema Sjedinjenim Državama. Obje strane žele pravednost. Nadamo se da ćemo riješiti neka pitanja, rekao je Donald Trump, američki predsjednik.
- Naša gospodarska razmjena najveća je u svijetu, 1,7 bilijuna dolara i tržište od 800 milijuna ljudi. Veselim se razgovoru s vama. Ako pregovori budu uspješni, ovo će biti najveći sporazum koji je ikad postigao bilo tko od nas, rekla je Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije.
Najspornija pitanja su o američkom izvozu automobila te poljoprivednih proizvoda na europsko tržište.
Europska unija je nekooperativna i jako teška za suradnju, mjesecima je ponavljala Bijela kuća.
- Predsjednikov cilj je otvoriti ta tržišta Amerikancima za izvoz… Europa treba i želi postići dogovor. Pitanje je nude li predsjedniku Trumpu dovoljno dobar dogovor, koji se isplati, da odustane od 30-postotnih tarifa koje je odredio, rekao je Howard Lutnick, američki ministar trgovine.
Da si Unija ne treba priuštiti otvorenu svađu sa Sjedinjenim Državama, i upuštati u trgovinski rat s glavnim tržištem europskih tvrtki, bilo je u Bruxellesu svima jasno.
- Pokazujemo golemo strpljenje, golemu kreativnost kako bismo pronašli rješenja… Moramo učiniti i definitivno ću učiniti sve što mogu kako bismo spriječili ovaj izrazito negativan scenarij, kazao je Maroš Šefčovič, europski povjerenik za trgovinu i gospodarsku sigurnost (14. srpnja 2025.).
U Europi mnogi ne vole Donalda Trumpa, no boje se posljedica na europsko gospodarstvo.
- Nije dobro. Ni za nas ni za njih. Za nas jer će zasigurno biti ekonomskih posljedica, kazao je Tiziano, Rim.
- Mislim da bi Europska unija trebala odgovoriti protucarinama jer ne bismo smjeli dopustiti da nas ucjenjuje američka vlada. To je jedini način koji Trump razumije, rekla je Caren Gutschmidt, Berlinn.
U slučaju dogovora SAD-a i EU-a bit će dogovoren najveći trgovinski sporazum koji je aktualna američka vlada dosad postigla, nadmašujući čak i onaj sklopljen s Japanom početkom tjedna , vrijedan 550 milijardi dolara.
U slučaju neuspjeha na europsku robu i usluge koji se izvoze u SAD bit će uvedane carine od 30 posto. No i Bruxelles je spreman na uvođenje protucarina.(V.G./Dnevnik/HRT)