Predsjednica EK Ursula von der Leyen i američki predsjednik Donald Trump objavili su postizanje velikog trgovinskog sporazuma između EU-a i SAD-a. Dogovor sklopljen u Škotskoj, prema tvrdnjama čelnika, označava novu eru ekonomske suradnje. Stižu reakcije.
● Osnovna carinska stopa od 15 posto na robu iz EU-a uvezenu u SAD primjenjivat će se na većinu roba, među kojima su automobili, poluvodiči i farmaceutski proizvodi.
● Dogovorena je nulta carinska stopa za određene strateške proizvode, a među njima su dijelovi za zrakoplove i zrakoplovi, određene kemikalije i neki generički lijekovi.
● Nije donesena odluka o carinskoj stopi za vina i žestoka pića.
● Carine na uvoz europskog aluminija i čelika i dalje ostaju 50 posto.
● EU se obvezala se da će kupiti američki LNG i nuklearno gorivo u vrijednosti od 750 mlrd. dolara u razdoblju od tri godine.
● Predviđeno je da EU uloži u SAD investicija u vrijednosti 600 milijardi dolara.
● Predsjednica EK Ursula von der Leyen kazala je da je to “najbolje što se moglo dobiti”, obzirom na ranije prijetnje carinama od 30 posto.
Američke carine od 15 posto, primijenjene i na automobilske proizvode, njemačke će automobilske tvrtke godišnje koštati milijarde, rekla je Hildegard Mueller, predsjednica udruženja VDA.
Za automobilsku industriju, stup njemačkog gospodarstva i njen najveći industrijski sektor, novi će nameti dodatno pogoršati već tešku situaciju zbog kineske konkurencije i troškova prelaska na električna vozila.
SAD je prošle godine bio najveće izvozno tržište za njemačka vozila (13,1 posto), iako velik broj njemačkih tvrtki ima tvornice s druge strane Atlantika, gdje proizvode automobile za to tržište.
Mađarski premijer Viktor Orban je, komentirajući u ponedjeljak trgovinski sporazum između EU-a i SAD-a slikovito ocijenio da to nije sporazum, nego da je američki predsjednik Donald Trump “pojeo predsjednicu Europske komisije Ursulu von der Leyen za doručak”, prenijela je mađarska novinska agencija MTI.
SAD je nedavno sklopio sličan sporazum s Ujedinjenim Kraljevstvom, koji je “puno bolji od ovoga”, smatra Orban. Dodao je da će, budući da je europski sporazum “puno lošiji” od sporazuma s Ujedinjenim Kraljevstvom u budućnosti biti teško predstavljati ga kao uspjeh.
Mađarski premijer je kazao i kako smatra da je problem u tomu što će, u skladu sa sporazumom, Europljani uložiti nekoliko stotina milijarda eura u SAD. Ali tko će to učiniti? U čije ime je pristala? Hoće li njemački kancelar odnijeti onamo novce ili će francuski predsjednik ili mađarski premijer poslati kapital?, upitao je dodavši da Europska komisija ne raspolaže kapitalom za ulaganja. (hrt)