Vijeće Europske unije moglo bi biti prisiljeno braniti se pred sudom u Hamburgu u onome što odvjetnici nazivaju prvom tužbom za klevetu te vrste povezanom s odlukom o sankcijama EU-a ako žalba koja je trenutno u tijeku pred Saveznim sudom pravde Njemačke uspije, prema podnescima u koje je Euronews imao uvid.
Predmet tužbe su razlozi Vijeća usvojeni u rujnu 2023. za uvrštavanje poslovnog čovjeka Alishera Usmanova na listu sankcija. Usmanovljev odvjetnik, Joachim Steinhoefel iz Hamburga, tvrdi da su ključne tvrdnje na koje se Vijeće oslonilo u međuvremenu pokazane kao neutemeljene.
“Paravan za Putina”
Jedan odlomak navodi da je Usmanov “navodno bio paravan za predsjednika Putina i rješavao njegove poslovne probleme”, tvrdnja koju je Vijeće pripisalo Forbesu. Steinhoefel je to osporio pred Regionalnim sudom u Hamburgu, koji je presudio da je optužba nezakonita. Forbes se žalio na nadležnost i brani izvorni članak kao zaštićeno mišljenje, a ne kao provjerljivu činjenicu.
“Novinarski izraz mišljenja ne može služiti kao osnova za sankcije. Vijeće ga ne može objaviti kao navodnu izjavu o činjenici ako sam autor pojašnjava da je riječ o mišljenju,” rekao je Steinhoefel za Euronews. Više na N1.