Aktualno OG sada Ogulin

“Neiskorištena prilika za jedinstvo oko vode”

Predstavnici Kluba vijećnika SDP-a/HSS-a i Kluba vijećnika Možemo! /SU u Županijskoj skupštini Karlovačke županije, poslali su priopćenje medijima. U njemu se navodi:

“Na sinoćnjoj tematskoj sjednici Županijske skupštine Karlovačke županije vladajuća većina donijela je samo jedan, minimalan zaključak o sufinanciranju komunalnih vodnih građevina iz županijskog proračuna. I to zaključak koji praktički ponavlja postojeće zakonske odredbe, bez konkretnih obveza i rokova. Nažalost, niti jedan prijedlog iz našeg paketa zaključaka nije prihvaćen.

Podsjećamo da smo, kao predlagatelji tematske sjednice, ponudili širok paket mjera: zajednička inicijativa prema Hrvatskim vodama, Vladi i jedinicama lokalne samouprave za smanjenje tehničkih gubitaka; pokretanje izmjena zakona kako bi županija mogla aktivno sudjelovati u rješavanju problema; osiguranje županijskih sredstava za modernizaciju sustava; te inicijativu za promjenu propisa koji poskupljuju gradnju vodoopskrbe u ruralnim sredinama.

Vladajuća većina je odlučila odbiti svaku od ovih točaka, čime se Karlovačka županija svrstala među rijetke, ako ne i jedine u Hrvatskoj, gdje se ni oko ovako krucijalnih pitanja ne može postići konsenzus. U drugim županijama oporba i vlast su na ovakvim tematskim sjednicama vezanim uz za građane životno važna pitanja uspjele usuglasiti zajedničke stavove. U Karlovcu se vlast nažalost zadovoljila praznom frazom.

Kao klubovi vijećnika nudili smo ruku suradnje, svjesni da pitanje vodoopskrbe nadilazi stranačke podjele. Ogulinski i Dugoreški modeli smanjenja gubitaka, kojeg su naši kolege provodili, predstavlja se na stručnim skupovima kao primjer dobre prakse u Hrvatskoj. Ovaj model željeli smo proširiti na cijelu županiju. Ponudili smo inicijative koje bi ubrzale povlačenje EU sredstava, definirale odgovornost svih dionika i osigurale održivu, kvalitetnu i priuštivu vodu građanima.

Vladajuća većina to je odbila.

Usvojeni zaključak je tek podsjetnik da županija može sufinancirati vodne projekte, što postojeći zakon već predviđa, a građanima ne pruža nijednu novu informaciju niti jamstvo da će se problemi zamućene vode, prekida opskrbe i ogromnih gubitaka stvarno rješavati.

Po načelu „bolje išta nego ništa“, podržali smo prijedlog zaključka vladajuće većine, ali jasno ističemo da je to nedovoljno i da je propuštena prilika za stvaran napredak.

U ime klubova SDP-a/HSS-a i Možemo!/SU poručujemo da ćemo i dalje nastaviti insistirati na konkretnim mjerama i suradnji svih dionika. Voda je osnovno pravo, a ne luksuz, i nećemo pristati na prazne deklaracije. Svojim radom i dalje ćemo dokazivati da su učinkovito upravljanje, borba protiv korupcije, pametno korištenje EU fondova i socijalna pravda, kao što u praksi dokazuju naši kolege iz Ogulina i Duga Rese, ključne vrijednosti na kojima želimo graditi cijelu županiju”-navodi se u priopćenju kojeg potpisuju
Daniel Vukelja – predsjednik Kluba vijećnika SDP-a/HSS-a i Dubravko Golubić – predsjednik Kluba vijećnika Možemo!/SU.