Ministar rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Alen Ružić razgovarao je u utorak s varaždinskim županom Anđelkom Stričakom i predstavnicima ustanova, udruga i korisnika socijalnih usluga o osobnoj asistenciji, inkluzivnom dodatku i socijalnim uslugama.
Nakon sastanka Ružić je rekao kako su sudionici otvorili niz pitanja vezanih uz funkcioniranje sustava i najavio nastavak razgovora kako bi se došlo do konkretnih rješenja prilagođenih potrebama pojedinih sredina.
- Mislim da smo na dobrom putu da otvorenim dijalogom nastavimo dalje i u skorom ponovnom susretu vidimo što i kako konkretno možemo učiniti, kazao je ministar nakon sastanka.
U vezi sa sustavom osobne asistencije Ružić je istaknuo kako su među sudionicima sastanka bili pružatelji usluga i sami korisnici, a razgovaralo se o izazovima s kojima se suočavaju udruge koje pružaju socijalne usluge.
Osobni asistenti nemaju svoju komoru niti reprezentativnu organizaciju pa ih je Ružić pozvao na izravan dijalog s ministarstvom kako bi se unaprijedio njihov položaj i uvjeti rada. Cilj je što prije osigurati svim korisnicima dostupnost usluge osobne asistencije.
Osvrnuo se i na provedbu inkluzivnog dodatka, navodeći kako je cilj izbjeći situacije u kojima korisnici zbog promjene zdravstvenog stanja naknadno moraju vraćati primljene naknade.
Naši pacijenti, naši korisnici, moraju biti mirni i misliti na svoj oporavak. Zato smo mojom odlukom napravili da nitko više nikad ne bude dužan nikome socijalnu naknadu, rekao je.
Što se tiče zaštite radnika tijekom visokih temperatura, Ružić je podsjetio da na snagu stupio novi pravilnik o zaštiti na radu koji dodatno osnažuje njihovu zaštitu. Za iduću godinu su planirane izmjene zakonodavnog okvira koje bi to područje trebale cjelovito urediti, posebno za radnike na otvorenom, poput zaposlenih u ugostiteljstvu i na gradilištima.
Stričak je rekao da su na sastanak pozvani predstavnici ustanova i udruga koje djeluju na području socijalne skrbi kako bi iznijeli iskustva i prijedloge za poboljšanje sustava. Ministar je upoznat i s programom Varaždinska županija, prijatelj Zlatne dobi, a sastanak je ocijenio korisnim i sadržajnim te najavio analizu iznesenih prijedloga. (V.G./HRT/Hina)

