Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost pokrenuo je prethodno savjetovanje za novi postupak javne nabave kojim se planira sanacija rasutog otpada uz silos te zbrinjavanje otpada u vrećama na lokaciji bivšeg PPK Velebit u Gospiću, gdje je otpad nezakonito odložen.
Cilj ovih postupaka je, kako je u srijedu priopćio Fond, trajno uklanjanje i zbrinjavanje nezakonito odloženog otpada, kvalitetna sanacija lokacije te sprječavanje mogućih negativnih utjecaja na okoliš i zdravlje ljudi.
Novo savjetovanje je otvoreno do 1. srpnja, nakon što prethodni postupak javne nabave nije rezultirao pristiglim ponudama, kažu u Fondu.
Napominju kako je tijekom ranijeg postupka svim zainteresiranim gospodarskim subjektima bilo omogućeno dodatno uzorkovanje otpada, a na njihov zahtjev produljen je i rok za dostavu ponuda. Unatoč tome, nijedna ponuda nije bila zaprimljena.
U Fondu kažu kako je kroz dodatne konzultacije sa zainteresiranim gospodarskim subjektima, istaknuto kako svako postrojenje za obradu otpada ima svoje tehničke specifičnosti, zbog čega uvijek njihovi laboratoriji provode vlastite analize otpada na konkretne parametre koji utječu na tehnologiju postrojenja. Primjerice, udio klora u otpadu u direktnoj je korelaciji s uvjetima pod kojima se otpad može termički obrađivati. Naime, što je udio klora veći, to su zahtjevniji tehnološki procesi, a posljedično rastu i troškovi termičke obrade otpada u inozemnim energanama.
Nova saznanja dobivena tim dodatnim istraživanjem tržišta rezultirala su povećanjem procijenjene vrijednosti ove faze sanacije s 2,1 milijun eura na 4,72 milijuna eura bez PDV-a.
S obzirom na složenost tehnologije potrebne za zbrinjavanje i uklanjanje rasutog otpada s lokacije, predviđeni rok za provedbu tih aktivnosti iznosi do 12 mjeseci. Nakon toga, za konačnu oporabu i zbrinjavanje otpada planirano je dodatnih najviše 12 mjeseci.(hrt)


