Izrael je u subotu napao južni Libanon, dan nakon što su dvije zemlje potpisale sigurnosni sporazum uz posredovanje SAD-a s ciljem smirivanja napetosti duž njihove granice nakon višemjesečnih neprijateljstava, javlja Reuters.
Libanonska državna novinska agencija izvijestila je da je izraelski dron pogodio Nabatieh al-Fawqi, područje izvan sigurnosne zone prikazane na karti koju je objavio Izrael, a koja predstavlja proširenu zonu pod kontrolom njegovih snaga u južnom Libanonu. Izraelska vojska rekla je Reutersu da je izvela napad dronom jer u neposrednom području nije bilo izraelskih snaga. Navela je da je ciljala osobu koja je predstavljala prijetnju njezinim snagama, ali nije iznijela detalje ni dokaze.
Dan prije, u petak, Izrael i Libanon potpisali su u Washingtonu, uz posredovanje SAD-a, okvirni sporazum nakon višednevnih razgovora o završetku borbi između Izraela i militanata Hezbolaha koje podržava Iran.
Libanonska veleposlanica Nada Moawad i njezin izraelski kolega Yechiel Leiter potpisali su trilateralni dokument sa SAD-om u State Departmentu u Washingtonu.
– Trilateralni okvir koji smo danas potpisali prvi je korak na putu prema obnovi libanonskog suvereniteta i teritorijalnog integriteta, osiguranju trajnog i konačnog prekida neprijateljstava, omogućavanju našem narodu da se vrati u svoju zemlju i omogućavanju svim Libanoncima da žive u miru, sigurnosti i prosperitetu, rekla je Moawad.
Razgovori u Washingtonu uključivali su rasprave o prijedlogu da izraelske snage predaju dio teritorija koji su okupirale u južnom Libanonu libanonskoj vojsci. (hrt)


