Na društvenim mržama ogulinskog Gradskog društva Crvenog križa objavljena je dirljiva priča o jednom našem sugrađaninu. U njoj se navodi:
“Mišo ima 70 godina, živi sam i slijepa je osoba. Već gotovo deset godina korisnik je programa pomoći u kući Gradskog društva Crvenog križa Ogulin. Za to vrijeme pomoć i susreti s djelatnicima GDCK Ogulin postali su važan dio njegove svakodnevice i nešto čemu se Mišo iskreno veseli.
Od obitelji ima samo sestru koja živi u Americi. Ona bi svom bratu željela omogućiti sigurniji i bezbrižniji život u domu za starije, gdje bi imao svu potrebnu brigu i pomoć. Ali, Mišo ne želi otići iz svog doma.
I to potpuno razumijemo.
Jer, dom nije samo mjesto. Dom su poznate stvari, poznati zvukovi, vlastiti ritam i osjećaj da si na svome. Za Mišu je to još važnije jer je slijepa osoba. Poznato okruženje pruža mu osjećaj sigurnosti, ugode i samostalnosti. U svom domu zna gdje se što nalazi, prepoznaje zvukove i može se kretati u prostoru koji mu je poznat. A Mišo je na svoj život navikao. Zato mu je pomoć koju dobiva toliko važna.
Djelatnici GDCK Ogulin najmanje četiri puta tjedno dolaze mu na vrata s namirnicama i toplim obrokom. I svaki put ih Mišo dočeka s veseljem. Pomoć ne mora uvije biti neka velika gesta. Ponekad je dovoljno donijeti topli obrok, namirnice koje su mu potrebne i, možda najvažnije, pojaviti se na njegovim vratima s poznatim glasom koji kaže: „Mišo, stigli smo.“
Priča o Miši podsjeća nas koliko je važno omogućiti starijim osobama i osobama s invaliditetom da, kad god je to moguće, ostanu u svom domu i svom poznatom okruženju – uz podršku koja im je potrebna.
Pozivamo vas da postanete mjesečni donator Hrvatskog Crvenog križa i donirate putem QR koda ili poveznice: https://shorturl.at/KUs8A
Vašom redovitom donacijom mnogi ljudi poput Miše neće morati napustiti svoj kućni prag”. (foto: GDCK Ogulin)







