Aktualno Hrvatska i svijet Svijet

Iran može mjesecima izdržati američku pomorsku blokadu, kaže CIA

Iran može mjesecima izdržati pomorsku blokadu, upozorila je u izvješću američka obavještajna služba.

Analiza CIA-e sugerira da Iran ne bi pretrpio ozbiljan ekonomski pritisak zbog američke blokade svojih luka do kasnog ljeta.

Procjena, koju je prvi objavio The Washington Post, sugerira da je američki utjecaj na Teheran ograničen, jer se pregovori o okončanju sukoba nastavljaju.

SAD su 13. travnja nametnule pomorsku blokadu iranskih luka nakon što su propali pregovori između dviju zemalja o okončanju rata, nakon uvođenja primirja 7. travnja.

Svrha blokade bila je izvršiti pritisak na Iran da okonča zatvaranje Hormuškog tjesnaca.

Iranski napadi na brodove u ključnom pomorskom prolazu uzrokovali su značajne poremećaje u globalnom gospodarstvu ograničavanjem protoka nafte i drugih roba.

Washington čeka odgovor Teherana na američki prijedlog kojim bi se formalno okončao rat. (S. Novak, jutarnji.hr)