Tijekom protekle godine, točnije od 1. siječnja do 31. prosinca, Zavičajni muzej Ogulin je posjetilo 7 606 posjetitelja. Sveukupni prihodi poslovanja u 2019. godini iznosili su 1.153.677,00 kuna. Podatci su to izneseni na sjednici Gradskog vijeća Grada Ogulina, koja je održana 27. veljače.
“Po mnogo čemu će se u ogulinskom muzeju pamtiti 2019. godina. Između ostalog, 1. veljače 2019. je, povodom Noći muzeja, započela upotreba QR kodova namijenjenih prezentaciji najvažnijih i najzanimljivijih predmeta stalnog muzejskog postava. Po principu skeniranja brzo reagirajućeg kôda posjetitelji tako dobivaju objašnjenja i zanimljivosti o odabranim predmetima, jer ih kod vodi u izbornike web stranice Muzeja posebno izrađene za tu namjenu” -navodi ravnateljica Ana Krznarić.
Alpinistička zbirka Muzeja obogaćena je novim izloškom, a radi se o planinarskim vratima sa Zavižana koja su poklonili i postavili članovi Planinarskog društva „Izletnik“ iz Zagreba.
Realiziran je i projekt „Izrada mobilne aplikacije s audio vodičem za Zavičajni muzej Ogulin“ koji je za cilj imao približiti svim muzejskim posjetiteljima prošlost grada Ogulina na inovativan način, korištenjem informatičkih tehnologija.
Sadržajima na hrvatskom i engleskom jeziku ispričana je priča o Ogulinu i Muzeju glasom nekoliko najpoznatijih ogulinskih povijesnih ličnosti. Pa tako pokretanjem aplikacije posjetitelja pozdravlja „glas“ Bernardina Frankopana i pripovijeda mu priču o osnutku Ogulina, a u nastavku posjetitelje pozdravlja i glas Marije Štajninger koja govori o građanskom životu Ogulina početkom 20. stoljeća. Nježni, pak, glas Ivane Brlić Mažuranić uvodi posjetitelja u svoj bajkoviti svijet književnosti inspirirane upravo ljepotama ogulinskog kraja.
Važno je napomenuti i da su uređene dvije prostorije na 1. katu Muzeja za potrebe provođenja edukativnih muzejskih aktivnosti kao što su izložbe, radionice te predavanja.
Od 16. rujna do 2. listopada 2019. godine, tvrtka Stratum d.o.o. iz Segeta Donjeg provela je zaštitna arheološka istraživanja na prostoru ispred kapelice sv. Bernardina u starom gradu Ogulinu.
Radilo se i na sanaciji kapilarne vlage u prizemlju muzeja. Posebna pažnja pridavala se poslovima obijanja stare žbuke uslijed kojih su pronađeni ostaci starog prozora, prozorska niša i ostaci starog ložišta, a sve navedeno odgovara nacrtima dvorišnog pročelja iz 1817./1818. godine. Stoga je donesena zajednička odluka o prezentiranju tih vrijednih artefakata koji su uređeni sukladno uputama nadzornog arhitekta.
Dodajmo ovome da su u muzeju su tijekom godine organizirana i predavanja te zanimljive radionice. Možemo zaključiti kako je ova gradska ustanova, u samo dvije godine samostalnog rada, uhvatila pozitivan smjer kojim će, nadamo se, nastaviti i dalje kročiti.