Koalicijski pregovori nizozemskih političkih stranaka ni više od sedam mjeseci nakon paralamentarnih izbora nisu urodili plodom pa je zemlja rekordno dugo bez nove vlade. Rekord je oboren u petak, 226. dan koalicijskih razgovora, a kraj im još nije na vidiku.
Četiri stranke koje su vladale do izbora pregovaraju o nastavku suradnje, ali razgovori nisu odmakli dalje od početka. One su i dosadašnje rekorderke, 225 dana su prije četiri godine pregovarale o sastavu treće vlade Marka Ruttea.
Rutte, koji je na vlasti 11 godina i ima nadimak “premijer od teflona” jer mu nijedna afera nije naštetila, i sad je najizgledniji stari-novi predsjednik vlade, ali analitičari kažu da nipošto nije sigurna stvar. Njegova treća vlada podnijela je ostavku sredinom siječnja nakon skandala s dječjim doplatkom, kad su vlasti pogrešno optužile tisuće nizozemskih roditelja da su ga stekle prevarom.
Na izborima 17. ožujka Rutteova stranka desnog centra i ekonomskog liberalizma VVD osvojila je relativno najviše, 34 mandata u parlamentu. Progresivno lijeva stranka D66 ministrice vanjskih poslova Sigrid Kaag osvojila je 24 mandata.
Scena je bila spremna za nastavak koalicije VVD-D66, ali je ostalo pitanje s kojim će strankama doći do potrebnih 76 mandata za parlamentarnu većinu. Rutte bi u vladajuću koalciju htio dvije demokršćanske stranke, koje su i ranije podržavale vladu, a Kaag je sklonija radničkim i zelenim strankama.
- De facto, pravi pregovori su tek počeli. Mnogo je vremena bilo potrebno da se poprave osobni odnosi i unutarnji stranački problemi – kaže Claes de Vreese, profesor političkih znanosti na Sveučilištu Amsterdam. Neuspjeh bi doveo do novih izbora, a nijedna veća stranka to ne želi, dodao je.
Tehničke poslove u međuvremenu i dalje obavlja treća Rutteova vlada, ali pritisak raste da se što prije formira ona s punim kapacitetom i ovlastima.
- Pitanja poput krize stanovanja, klimatskih promjena i energetske tranzicije zahtijevaju žurne vladine poteze – kaže Ruud Koole, profesor političkih znanosti na Sveučilištu Leiden.
Nizozemski koalicijski pregovori u svakom su slučaju još daleko od svjetskih rekordera, susjednih Belgijanaca, koji su 2010. i 2011. o novoj vladi pregovarali 541 dan. (hrt.hr)