Aktualno Hrvatska i svijet Svijet

Norveška: Ostavka predsjednice parlamenta zbog stana kojega plaća parlament

Predsjednica norveškog parlamenta Eva Kristin Hansen (48) dala je ostavku na svoju dužnost nakon što se otkrilo da joj parlament plaća stan u Oslu iako godinama ima kuću s mužem u blizini glavnog grada.
Hansen je rekla za norvešku televiziju NRK kao smatra da je neodrživo da parlament ima predsjednicu koju istražuje policija. Pod povećalo je došla nakon što je otkriveno da možda ima parlamentarni stan na raspolaganju za korištenje u prijestolnici, iako ima kuću blizu Osla. Međutim, registrirana je da živi u Tromsoeu, zbog čega ima pravo na stan u glavnom gradu.

Hansen kaže da je krivo protumačila pravila što se, kako se čini, dogodilo još nekolicini norveških političara, ocjenjuje agencija dpa. Tako je u rujnu ministar obitelji Kjell Ingolf Ropstad dao ostavku nakon što se saznalo da je registriran na adresi s roditeljima iako živi s obitelji u Oslu.

Ured tužitelja objavio je da je još šest zastupnika pod istragom zbog sličnih problema s boravištem. (hrt.hr)