Ključ za povlačenje novca iz europskih fondova je koliko se dobro pripremimo – rekla je državna tajnica u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova EU Spomenka Đurić u Plaškom, na edukativnoj radionici za zaposlenike lokalnih samouprava o novoj financijskoj perspektivi, ITU mehanizmu i tehničkoj pomoći.
Radionicu je organizirao medijski servis Studio Europa, projekt poduzeća Radar kojeg za izvještavanje o dobrim praksama i promociju kohezijske politike sufinancira Europska unija.
-Administrativno je to proces koji je težak i zahtjevan. Radi se o javnom novcu pa moraš sve napraviti da ga dobro opravdaš. Ali, iz mog iskustva, ključ je koliko se dobro isprogramira, koliko se dobro pripremimo toliko onda lakše sve ovo drugo ide i manje se čini zahtjevnim, naglasila je Đurić govoreći o novoj financijskoj perspektivi koja je za Hrvatsku još u fazi programiranja.
No, zna se da predviđeni Prioriteti u Operativnom programu “Konkurentnost i kohezija 2021.-2027.” nose ukupnu vrijednost od gotovo 36 milijardi kuna za razdoblje do kraja 2029. godine.
Potpomognuta područja, posebno Sisačko-moslavačka županija, otoci te brdsko-planinska područja s naglaskom na Gorski kotar, imat će na raspolaganju još značajnija sredstva kroz različite financijske instrumente. Dok se ne otvore mogućnosti korištenja novih fondova Europske unije, aktivan je Nacionalni program.
Ministarstvo je već objavilo pet poziva za iskaz interesa za financiranje projekata kroz Program održivog razvoja lokalne zajednice, Program podrške gospodarskoj revitalizaciji Slavonije Baranje i Srijema, Program podrške regionalnom razvoju, Program održivog razvoja lokalne zajednice za područje Sisačko-moslavačke županije i Program podrške brdsko-planinskim područjima, u vrijednosti od 158 milijuna kuna.