Ovaj put iz Vanjine “bilježnice” izdvajamo recept za salenjake!
“Jeste li vi od onih koji frknu nosom na spomen salenjaka ili spadate u one, poput mene, koje opali nostalgija na najjače?” – pita uvodno Vanja u posljednjoj objavi na svom gastro blogu Gorski kotao.
“Taj miris pečenih salenjaka punjenih domaćim pekmezom i posutih “štaub” šećerom, to sjećanje na onaj prvi zagriz kada lisnato tijesto zahrska pod zubima, a nepce uživa u okusu djetinjstva, jeste li se prepoznali? Salenjake su pekle i bake i mama, a mamini su mi bili i ostali najbolji. Nema tog kroasana koji ih može zamijeniti. Upravo zbog ovakvog Proustovskog efekta sam odlučila provjeriti mogu li i znam li sama pripremiti prave, domaće salenjake.
Za salenjake je potrebno nabaviti salo koje se nekada, dok su kolinja bila česta u našim dvorištima, specijalno odvajalo baš za pripremu ovih kolača. Salo sam nabavila u lokalnoj mesnici uz mesarov komentar kako “to više ni stare bake ne traže” što me prilično rastužilo. Ako se upustite u pripremu salenjaka, odvojite nekoliko sati za to jer za njih vam je potrebno vrijeme i nešto strpljenja.
Postoji nekoliko različitih recepata za salenjake. U neke ide kvasac, neki se pripremaju bez kvasca, u neke se stavlja bijelo vino. Čak i u starim bilježnicama stoji recept za salenjake pod nazivom Kolači od sala i on je bazičan, s kvascem i bez dodatka vina. Upravo po tom receptu sam ih odlučila pripremiti (znate mene, starinski recepti su ljubav) uz dodatak mineralne vode u tijestu. Umjesto vode, možete dodati bijelo vino. Također, postoji nekoliko načina preklapanja salenjaka, a ja sam ih napravila onako kako su radile bake i mama, preklopivši suprotne krajeve četverokuta po sredini.
Najprije pripremite salo. Trebate ga nožićem ostrugati i očistiti od žilica, a zatim samljeti na stroju za mljevenje mesa (sitno sito). U nekim receptima stoji da se nareže na kocke i hladno samelje pa da žilice ostanu u stroju no ja sam ručno strugala nožićem i tek onda samljela. Na taj način sam dobila fino mazivo salo. Također, u nekim receptima piše da se salo pomiješa s malo brašna što ću probati idući put.” – kaže Vanja.
Sastojci za Kolače od sala/Salenjake:
700 do 1000 g glatkog brašna (počnite sa 700 g pa dodajte još ukoliko je potrebno)
3 jaja
250 ml mlijeka
malo soli
40 g svježeg kvasca
1 dl mineralne vode (sobne temperature)
500 g očišćenog i samljeveno sala (za premazivanje)
pekmez za punjenje (stavila sam domaći od šljiva)
šećer u prahu za posipanje
Priprema:
Najprije aktivirajte kvasac. Zagrijte mlijeko da bude mlako, ali ne smije biti vruće. Odvojite 1 dl pa dodajte razmrvljeni kvasac i prstohvat šećera te ostavite da se zapjeni. U dubljoj posudi pomiješajte prosijano brašno s prstohvatom soli. Dodajte ostatak mlijeka, aktivirani kvasac, jaja, mineralnu vodu i zamijesite glatko i elastično tijesto. Tijesto prebacite na pobrašnjenu podlogu pa ga mijesite nekih 5 min. Ukoliko je ljepljivo, dodajte još brašna i tako dok ne dobijete skroz glatko i meko tijesto koje se ne lijepi. Vratite kuglu tijesta u posudu za dizanje pa prekrijte prozirnom folijom i ostavite na toplom dok ne udvostruči volumen.
Dignuto tijesto stavite na pobrašnjenu radnu plohu i razvaljajte u veliki četverokut na pola cm debljine. Na četverokut stavite u malim hrpicama trećinu pripremljenog sala pa lijevu i desnu stranu četverokuta preklopite da se rubovi dodiruju po sredini (poput knjige). Prekrijte krpom i ostavite 30 min. To ponovite još 2 puta, razvaljajte, premažite i preklopite, ostavite 30 min. Svaki put preklapate u suprotnom smjeru (lijevu i desnu, zatim gornju pa donju stranu i treći put opet lijevu i desnu stranu). Nakon trećeg premazivanja i preklapanja, tijesto ostavite prekriveno barem sat vremena na hladnom mjestu.
Upalite pećnicu na 200 stupnjeva da se grije. Tijesto razvaljajte na 1 cm debljine i oštrim nožem ili kotačićem razrežite na četverokute (otprilike 6 x 6 cm). Na svaki četverokut stavite malo pekmeza (bolji je gušći i tvrđi pekmez). Suprotne uglove četverokuta preklopite i malo zalijepite. Tako pripremljene salenjake poslažite na lim obložen papirom za pečenje i pecite na 200 stupnjeva nekih 20 min dok ne porumene. Pospite ih šećerom u prahu i uživajte u okusu djetinjstva. Dobar tek! (gorskikotao.com)