Već početkom prosinca počela je prva faza prilgodbe bankomata s kuna na eure. Već ih je ugašeno nekoliko stotina, a većina njih odnosno 2700 bankomata u Hrvatskoj, trebala bi biti ažurirana i izvan funkcije između 15. prosinca i 1. siječnja. Upravo zbog prilagodbe na euro do kraja godine na raspolaganju će nam biti svaki treći bankomat u Hrvatskoj.
Deseci blindiranih vozila obilaze bankomate po cijeloj Hrvatskoj radi opskrbe eurima. Sigurnost je na prvom mjestu.
Zaštitarske tvrtke mijenjat će kasete u bankomatima tijekom cijelog prosinca. Zatim će ih trebati inicijalizirati za upotrebu i ažurirati softvere. Zahtjevan logistički postupak pažljivo su razradile krovne bankarske institucije.
- 40 tisuća bankomatskih kaseta namijenjeno je za 4 tisuće bankomata koji će bit aktivni tijekom prosinca i siječnja. Oko 2700 bankomata odnosno njih 70 posto bit će spremno da od 1. eura isplaćuje novčanice dok će se preostalih 1300 prilagoditi do 15. siječnja. Od 15. siječnja svi bankomati u RH bit će raspoloživi isključivo za isporuku novčanica eura, rekao je Tihomir Mavriček, izvršni direktor Sektora za gotov novac HNB-a.
No tijekom prilagodbe bankomata na euro građani koji trebaju gotovinu neće morati lutati. (Marina Ninković/Dnevnik/HRT/IMS)