Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Poljska i Italija odvojeno su poručili kako pomno prate događaje u Rusiji, nakon što je šef privatne vojne formacije Wagner pokrenuo pobunu protiv ruskih vlasti.
- U nadolazećim satima lojalnost ruskih sigurnosnih snaga, a posebno Nacionalne garde, bit će ključna za razvoj ove krize. To predstavlja najznačajniji izazov ruskoj državi u posljednje vrijeme, navodi se u redovnom obavještajnom biltenu britanskog ministarstva obrane.
London navodi da je Prigožinov Wagner prešao iz dijelova Ukrajine pod ruskom okupacijom u Rusiju na najmanje dvije lokacije te da je “gotovo sigurno” zauzeo ključne sigurnosne položaje u Rostovu na Donu.
- Dodatne jedinice Wagnera kreću se prema sjeveru kroz oblast Voronjež gotovo sigurno s ciljem da dođu do Moskve, navodi se.
Dodaje se kako postoje “vrlo ograničeni dokazi” o borbama između Wagnera i ruskih snaga sigurnosti.
- Neki su vjerojatno ostali pasivni, prešutno pristajući uz Wagner, ističe se.
Britansko ministarstvo vanjskih poslova u ažuriranim uputama britanskim državljanima navodi kako izvješća ukazuju na “vojne tenzije u regiji Rostov i rizik od dodatnih nereda u zemlji”.
Poljski predsjednik Andrzej Duda na Twitteru je objavio kako je održao ujutro konzultacije s premijerom i ministrom obrane, kao i saveznicima, zbog situacije u Rusiji.
- Tijek događaja izvan naše istočne granice prati se kontinuirano, napisao je.
Elizejska palača priopćila je kako predsjednik Emmanuel Macron pomno prati situaciju u Rusiji.
- Ostajemo usredotočeni na potporu Ukrajini, priopćila je Elizejska palača.
Glasnogovornik njemačke vlade priopćio je kako vlada “pomno prati događanja u Rusiji”.
Iz ureda talijanske premijerke Giorgije Meloni priopćeno je kako Meloni “pomno prati događanja u Rusiji koja pokazuju da napad na Ukrajinu uzrokuje nestabilnosti unutar Rusije”. (T.V./HRT/Hina)