Aktualno OG sada Ogulin

Država želi uvesti promjene upravljanja planinarskim domovima

Članovi ogulinskog HPD-a Klek jučer su na društvenim mrežama podijelili zabrinjavajuću informaciju koja stiže iz Hrvatskog planinarskog saveza. Naime, Hrvatski planinarski savez skreće pozornost planinarskim udrugama da je na središnjem portalu Vlade RH za e-savjetovanja u tijeku javno e-savjetovanje o nacrtu prijedloga Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske, koji će zamijeniti Zakon o upravljanju državnom imovinom. Riječ je o zakonu od važnosti i interesa za planinarske udruge jer se u njemu posebnim člankom planira urediti upravljanje planinarskim domovima i kućama u državnom vlasništvu. E-savjetovanje traje još svega nekoliko dana, odnosno do 1. listopada 2023.

O toj temi su, 11. rujna, raspravljali i članovi Izvršnog odbora HPS-a. Kako su izvijestili, zaključeno je da je nužno sa razine Hrvatskog planinarskog saveza predlagatelju Zakona i javnosti ukazati na nesagledivo štetne posljedice koje bi mogle proizaći iz rješenja predviđenih u članku 16. toga Zakona koji se odnosi na upravljanje planinarskim domovima.

“U tekstu nacrta prijedloga Zakona predviđeno je da se upravljanje planinarskim domovima koji se nalaze u nacionalnim parkovima i parkovima prirode povjeri javnim ustanovama koje upravljaju tim zaštićenim područjima, a upravljanje planinarskim domovima izvan zaštićenih područja županijama na čijem području se oni nalaze. Stajalište Hrvatskog planinarskog saveza je da se predloženim modelom upravljanja planinarskom infrastrukturom ugrožava cjelokupni koncept sigurnosti u planinama o kojemu se ustrajno i učinkovito skrbe Hrvatski planinarski savez i Hrvatska gorska služba spašavanja te da skrb o planinarskim domovima treba povjeriti planinarskim udrugama koje njima u kontinuitetu upravljaju, ponajprije zato što je angažman planinara i planinarskih udruga jedino stvarno jamstvo za funkcioniranje planinarskih objekata odnosno jedini model kojim se može postići održivost planinarskih objekata i sigurnost u planinskim područjima.” – poručuju iz HPS-a.

K tome još, između ostalog ističu: “Kod pripreme zakonskog teksta nažalost je potpuno izgubljena iz vida činjenica da su planinarski objekti jedan od temelja planinarske djelatnosti i da su planinarski domovi neraskidivo vezani za svoje stvarne graditelje, održavatelje i upravitelje. Zanemarena je i činjenica da bi ta državna imovina propala da se upravo planinari desetljećima nisu požrtvovno o njoj skrbili, najčešće i onda kada to nije bilo definirano kao ugovorna zadaća planinarskih udruga. U predloženom zakonskom tekstu upravljanje planinarskim domovima promatra se samo kroz definiranje zakupa i raspodjele zakupnine između središnje države i javnih ustanova odnosno županija, a planinari, planinarske udruge i njihova uloga u planinarskim domovima se uopće niti ne spominju, pa se nameće pitanje koja je uopće svrha planinarskih domova, ako po slovu zakona planinari u njima nemaju nikakvu ulogu.”.

“Pozivamo planinarske udruge, osobito one koje upravljaju planinarskim domovima i kućama da se upoznaju sa sadržajem nacrta prijedloga Zakona te da u dogovoru i usklađeno s Hrvatskim planinarskim savezom iskažu svoja zapažanja i prijedloge kojima je cilj učinkovit model upravljanja planinarskim domovima putem planinarskih udruga.” – stoji zaključno u objavi HPS-a, koju u cijelosti možete pročitati na njihovoj web stranici. Vjerujemo da će o ovoj temi biti još puno govora u javnom prostoru tijekom narednih tjedana. (www.hps.hr)