U Bundestagu se razvila rasprava oko smjernica njemačke useljeničke politike, pri čemu je oporbena demokršćanska Unija CDU/CSU kritizirala saveznu vladu optužujući je za neučinkovitost u zaustavljanju nekontrolirane migracije izbjeglica.
Njemačka je postala kočnica u rješavanju migracijskog problema na razini EU-a, rekao je predstavnik Unije CDU/CSU Alexander Dobrindt obraćajući se Bundestagu.
Unija CDU/CSU je vladi predložila program pod nazivom Pakt za Njemačku u migracijskoj politici kako zaustaviti nereguliranu migraciju. Kako se navodi u programu, problem migracije bi mogao naštetiti jedinstvu njemačkog društva.
– Mi vam nudimo zajedničko rješavanje ove teme koja se u protivnome može razviti u veliki društveni sukob, rekao je Dobrindt.
Unija CDU/CSU traži mjere poput proširenja liste sigurnih zemalja, što bi olakšalo brže odbijanje zahtjeva za azilom, kao i uvođenje pograničnih kontrola na granici s Poljskom, Češkom i Švicarskom. (hrt)