Gradonačelnik Ogulina, Dalibor Domitrović, u nazočnosti njegovog zamjenika Daniela Vukelje i predsjednika Gradskog vijeća Marinka Hermana, održao je konferenciju za medije i to u poduzetničkoj zoni u Otoku Oštarijskom u Ogulinu.
Tema konferencije bila je postupak prijenosa 45 hektara državnog zemljišta u zoni s Republike Hrvatske na Grad Ogulin, koji traje već šestu godinu i još uvijek nije proveden!
Grad Ogulin od kolovoza 2018. godine potražuje državno zemljište za proširenje poduzetničke zone. Postupak, dakle, traje već šestu godinu, iako je zakonima i propisima jasno definiran. Osim toga, Gradu Ogulinu su za provedbu prijenosa nametnuti troškovi kojih nije bilo u vrijeme kad je HDZ vladao gradom, a zbog kojih bi se Ogulin morao kreditno zadužiti. Naime, za spomenutih 45 hektara cijena je prije bila 1,2 milijuna kuna , a sada je čak 12 puta veća i iznosi 15,7 milijuna kuna! Iako su Hrvatske šume posjekle etat na tom prostoru, donijeli su rješenje da se cijena ne mijenja, pa ja Grad zatražio pomoć sudskog vještaka, koji je utvrdio da je vrijednost 6,3 milijuna kuna.
Procjena Hrvatskih šuma – više od 15 milijuna kuna!
Procjena neovisnog sudskog vještaka – oko 6 milijuna kuna!
Opstrukcija prema “nepodobnom” gradu?
“Riječ je o čistoj opstrukciji države prema Ogulinu. Interes za zemljište je velik, a nema ga. Poduzet ćemo sve pravne korake , uložiti prigovor i tražiti novi izračun. Borit ćemo se dalje, jer je u pitanju 200 novih radnih mjesta. Zanimljivo je da slučaj vodi Karlovačka županija, koja je “protočni bojler” u cijeloj priči, jer nema moć odlučivanja. O svemu odlučuje država”- rekao je gradonačelnik Domitrović.
Cijelu tiskovnu konferenciju možete pogledati u nastavku:
Tijek petogodišnjeg “natezanja” i borbe za zonu
U kolovozu 2018. godine Grad Ogulin je prema resornom ministarstvu, a tada je to bilo Ministarstvo državne imovine, uputio zahtjev za prijenos 45 hektara državnog zemljišta na Grad Ogulin. Zahtjev je upućen temeljem zakona koji kaže da zone popunjene preko 50% imaju pravo tražiti dodatne površine u vlasništvu RH.
Grad je pokrenuo postupak prijenosa vlasništva iz razloga što je više od 90% raspoložive površine poduzetničke zone popunjeno, a tvrtke Bjelin i Semmelrock, koje već posluju u poduzetničkoj zoni, su tražile dodatno zemljište kako bi mogli provesti svoje investicijske projekte kojima bi povećale proizvodne kapacitete. Osim spomenutih tvrtki i drugi investitori su izrazili želju za kupnjom zemljišta, međutim, obzirom da raspoloživog zemljišta nije bilo, odustali su.
Prvi zahtjev prema Ministarstvu je išao u kolovozu 2018. godine. Na stranicama tadašnjeg Ministarstva državne imovine postojao je popis dokumentacije koju je bilo potrebno priložiti uz zahtjev. Sve smo prema popisu dostavili. Više puta smo nazivali pa i odlazili na sastanke u ministarstvo, ali, nažalost, nikakvog pomaka nije bilo.
Predmet je premještan prvo u nadležnost Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, a zatim u nadležnost Karlovačke županije. U tom procesu dokumentacija vezana za predmet je izgubljena pa je Grad Ogulin morao prikupiti i dostaviti novu.
U siječnju 2023. godine Grad Ogulin od Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine zaprima obračun naknade za izdvajanje šume i/ili šumskog zemljišta, koji su izradile Hrvatske šume, a koju Grad treba platiti Hrvatskim šumama kako bi se nastavio postupak rješavanja imovinskopravnih odnosa. Radilo se o iznenađujuće visokom iznosu naknade od 15.758825,68 kuna, kojeg Grad ne bi mogso platiti iz vlastitih sredstava već bi se se za to morao zadužiti, Radi se o iznosu koji je nekoliko puta veći u odnosu na onaj kojeg je Grad Ogulin platio 2007. godine, u istom postupku prijenosa zemljišta, kad je HDZ bio na vlasti u Ogulinu.
Odmah nakon što je Grad od Ministarstva zaprimio izračun naknade, u istom mjesecu, u siječnju i u veljači, od strane Hrvatskih šuma je izvršena sječa šumskog etata koji je uključen u izračun naknade i kojeg je Grad Ogulin trebao platiti Hrvatskim šumama. Zbog toga je Grad zatražio novi obračun naknade za izdvajanje šume i šumskog zemljišta, bez uključene šume koja je posječena. U mjesecu rujnu došao je odgovor da, iako je drvna masa posječena i odvezena, Hrvatske šume ostaju pri starom obračunu. Prema tome Grad Ogulin bi Hrvatskim šumama trebao platiti naknadu za drvo koje su posjekli, odvezli i prodali, što znači da bi Hrvatske šume dva puta naplatile istu drvnu masu.
Grad Ogulin je, obzirom da je obračunati iznos naknade za nekretnine bio vrlo visok, angažirao neovisnog sudskog vještaka za šumarstvo koji je u prosincu 2023. dovršio svoj obračun spomenute naknade, sukladno Pravilniku o utvrđivanju naknada za šumu i šumsko zemljište (NN 12/20, 121/20). Prema ovom obračunu naknada koju Grad Ogulin treba platiti iznosi 837.435,54 eura ili 6.309.658,08 kuna, što je 2,5 puta manje u odnosu na iznos od 2.091.555,60 eura ili 15.758825,68 kuna kojeg su Hrvatske šume obračunale.
Rezime predmeta je da od kolovoza 2018. godine pa do danas, a nalazimo se u prosincu 2023. godine, nakon više od pet godina, postupak prijenosa zemljišta još uvijek nije proveden, iako je u potpunosti definiran zakonima i pravilnicima. Iznos naknade koju Grad Ogulin kao jedinica lokalne uprave treba uplatiti Hrvatskim šumama se, u odnosu na isti iz vremena kad je HDZ vladao gradom, sada kad je SDP na vlasti povećao nekoliko puta. U konačnici će ovaj iznos biti naplaćen investitorima koji će svoje investicijske projekte provoditi u poduzetničkoj zoni, što jasno govori kakva je poduzetnička klima i kakvi su uvjeti poslovanja u Hrvatskoj gdje se poduzetnike i investitore na sve načine onemogućava u provedbi njihovih projekata, nameću im se neopravdani troškovi, zbog čega nas investitori izbjegavaju, a naši građani, umjesto da rade i zarađuju u Hrvatskoj, su prisiljeni egzistenciju tražiti van domovine.
Obzirom da niti jedna tvrtka ne može tako dugo držati vezana financijska sredstva bojimo se da će investitori Bjelin i Semmelrock odustati od svojih investicija i provest ih u nekoj državi koji je prijateljski nastrojena prema investitorima.