Kao što smo obećali, danas ćemo pisati o Zakonu o vatrogastvu odnosno o pravima iz mirovinskog osiguranja profesionalnih vatrogasaca, a Zakon je objavljen u Narodnim novinama br. 125/19 i na snagu je stupio 1.siječnja 2020.godine.
Zakonom su uređena prava iz mirovinskog osiguranja na temelju generacijske solidarnosti, što znači da prava iz mirovinskog osiguranja ostvaruju po odredbama Zakona o mirovinskom osiguranju, uvjetno rečeno samo iz tzv. 1. stupa mirovinskog osiguranja.
Pravo na starosnu i prijevremenu starosnu mirovinu po tom zakonu mogu ostvariti:
1. profesionalni vatrogasac koji je u svojstvu profesionalnog vatrogasca proveo najmanje 20 godina staža osiguranja u efektivnom trajanju, a staž mu se računa s povećanim trajanjem , sa stupnjem povećanja 12/15, i ako u mirovinu ide s mjesta profesionalnog vatrogasca
2. osobe koje u trenutku ostvarivanja prava na mirovinu nisu svojstvu profesionalnog vatrogasca, i u mirovinu odlaze s nekog drugog radnog mjesta, ako su u svojstvu profesionalnog vatrogasca sa stupnjem povećanja 12/15 ostvarili najmanje 30 godina staža osiguranja u efektivnom trajanju
3. profesionalni vatrogasac koji pravo na starosnu mirovinu ostvaruje na temelju rješenja glavnog vatrogasnog zapovjednika o prestanku službe zbog potrebe službe ,tu mirovinu ostvaruje bez obzira na godine života ako ima navršen mirovinski staž od najmanje 30 godina, a od toga 20 godina na radnom mjestu profesionalnog vatrogasca, sa stupnjem povećanja 12/15.
Starosna i prijevremena starosna mirovina ostvaruje se na temelju vrijednosnih bodova od najpovoljnijih 10 najpovoljnijih uzastopnih godina osiguranja prije godine ostvarivanja prava, a u obzir se uzimaju plaće ostvarene od 1998.godine nadalje.
Daljnja tehnika izračuna mirovine je: izračun prosječnih vrijednosnih bodova na način da se zbroj vrijednosnih bodova od 10 najpovoljnijih godina podijeli s 10, a onda se ti bodovi pomnože s godinama mirovinskog staža i polaznim faktorom pa se dobiju osobni bodovi koji se povećavaju za 45% i onda se to pomnoži s mirovinskim faktorom i aktualnom vrijednosti mirovine.
Iza toga ide primjena čl. .80. st.3. Zakona kojim se smanjuje mirovina na način:
a) za 8% razlika od 265,45 eura do 398,17 eura
b) za 12% razlika od 398,18 eura do 530,89 eura
c) za 16% razlika od 530,90 eura do 663,61 eura
d) za 20% razlika od 663,62 eura i dalje
Srećom po korisnike takvih mirovina, prestao je važiti Zakon o smanjenju mirovina određenih odnosno ostvarenih po posebnim propisima o mirovinskom osiguranju.
S obzirom da su mnogi profesionalni vatrogasci sudjelovali i u Domovinskom ratu mogu ostvariti pravo na prijevremenu i starosnu mirovinu i po Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata (ZOHBDR) i po Zakonu o mirovinskom osiguranju(ZOMO), uz sniženje dobne granice, ako zadovoljavaju dobnu granicu određenu po odredbama tih zakona.
Dakle, da budemo jasni: ako osoba ide u mirovinu po odluci glavnog vatrogasnog zapovjednika, gdje nisu bitne godine života, ne može ostvariti pravo na drugu vrstu mirovine nego samo tzv. vatrogasnu mirovinu.
Ukoliko profesionalni vatrogasac zadovoljava dobnu granicu uz sniženje dobne granice onda za mirovinu po ZOMO-u za sniženje dobne granice služi samo staž s povećanim trajanjem, a za mirovinu po ZOHBDR-u za sniženje dobne granice uzimaju se godine sniženja za staž s povećanim trajanjem i cijeli mjeseci sudjelovanja u Domovinskom ratu, u borbenom sektoru.
Što se tiče staža s povećanim trajanjem i dobrovoljni vatrogasci kada obavljaju iste poslove i pod istim uvjetima kao profesionalni vatrogasci duže od mjesec dana, svakih 12 mjeseci efektivno provedenih na tim poslovima računa se u staž osiguranja po stupnju povećanja 12/15.
Profesionalni vatrogasci koji mogu ostvariti pravo na mirovinu samo po posebnom zakonu, a i oni koji će biti u mogućnosti ostvariti pravo na mirovinu uz kombinaciju zakona, informacije, prije konačne odluke, mogu saznati u sustavu e-građani gdje neće odmah saznati iznos kombinirane mirovine ili uplatom za informativni izračun kod HZMO-a gdje će saznati, pretpostavljam, točnu verziju i točan iznos mirovine.
Piše Momir Jakšić Momo