Aktualno Hrvatska i svijet Svijet

Oštećen podvodni kabel koji Finsku veže s Europom: ‘Diverzija bi mogla biti povezana s ratom u Ukrajini‘

Rusija se ne navodi kao zemlja koja stoji iza ove diverzije, ali ukazuje se na to da bi oštećenje moglo biti povezano s ratom u Ukrajini

Njemačka i Finska oštro su u utorak osudile oštećenje podvodnog kabla između ove dvije zemlje u Baltičkom moru te su najavile detalju istragu.

“Činjenica da ovakav slučaj odmah budi sumnju u to da se radi o namjernom oštećenju govori o nesigurnosti vremena u kojem živimo”, stoji u zajedničkom priopćenju ministarstva vanjskih poslova Njemačke i Finske.

Iako se u priopćenju ne navodi izričito Rusija kao zemlja koja stoji iza ove diverzije, ukazuje se na to da bi pozadina oštećenje podvodnog komunikacijskog kabla koji Finsku povezuje s Europom mogla biti povezana s ratom u Ukrajini.

“Naša europska sigurnosti nije samo ugrožena zbog ruske agresije prema Ukrajini nego i kroz hibridno ratovanje koje provode akteri sa zlim namjerama”, stoji u priopćenju.
Prije toga je njemački ministar obrane Boris Pistorius na rubu jednog sastanka u Bruxellesu ukazao na to da se vjerojatno ne radi o tehničkom problemu nego o sabotaži.

“Očito je da se ovdje radi o hibridnoj akciji…nitko ne vjeruje da se radi o nezgodi”, rekao je Pistorius te je istodobno zatražio bolju zaštitu osjetljive infrastrukture.

Njemačka ministrica unutarnjih poslova Nancy Faeser je rekla kako se radi o “visokom stupnju opasnosti”. “Mi vrlo, vrlo ozbiljno shvaćamo trenutnu situaciju”, rekla je Faeser.

Finska telekomunikacijska kompanije Cinia je priopćila kako je u noći s nedjelje na ponedjeljak oštećen optički kabel koji povezuje finski Helsinki s njemačkom lukom Rostock.

U isto vrijeme je i švedska telekomunikacijska kompanija Telia priopćila kako je preko vikenda oštećen jedan podvodni kabel između Švedska i Litve. (N. Kreizer, Hina, jutarnji.hr)