Aktualno Hrvatska i svijet Svijet

Peskov se oglasio o pregovorima, otkrio i što će biti sa sankcijama Rusiji: ‘S Amerikancima pričamo samo o tome‘

Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov dao je intervju reporteru državne TV Kremlj

Kremlj je u nedjelju priopćio kako je telefonskI razgovor između Vladimira Putina i Donalda Trumpa označio prekretnicu. Rusi poručuju kako će odsad Rusija i Sjedinjene Države razgovarati o miru, umjesto o ratu.

  • Ovo je snažan signal da ćemo sada pokušati riješiti probleme dijalogom. Sada ćemo razgovarati o miru, a ne o ratu – rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov reporteru državne TV Kremlj u snimci objavljenoj nedjelju.

Peskov je rekao da je prvi susret Putina i Trumpa imao poseban značaj s obzirom na trenutne okolnosti, dodavši da zapadne sankcije neće spriječiti Rusiju i SAD da razgovoraju, jer kako kaže, one se mogu “ukinuti onoliko brzo koliko su i nametnute”.

Kremlj je prije četiri dana objavio da su Trump i Putin razgovarali oko sat i pol te da su se dogovorili susresti. Ruska novinska agencija TASS piše da je Putin pozvao Trumpa da posjeti Moskvu.

  • Osvrnuli smo se na veliku povijest naših nacija i činjenicu da smo se zajedno toliko uspješno borili u Drugom svjetskom ratu, prisjećajući se da je Rusija izgubila desetke milijuna ljudi, a i mi također mnogo njih”, piše Trump na svojoj platformi. „Obojica smo govorili o snazi naših naroda i velikim dobrobitima koje ćemo jednog dana imati od naše suradnje. No prvo, kao što smo se složili, moramo zaustaviti milijune smrti koji se događaju u ratu Rusije i Ukrajine. Predsjednik Putin čak je koristio moj vrlo snažan moto iz kampanje: zdrav razum – objavio je Trump nakon telefonskog razgovora. (L. Fišić, jutarnji.hr)