Kremlj je u utorak ponovio svoje protivljenje prisutnosti europskih mirovnih snaga u Ukrajini kao načina osiguranja potencijalnog prekida vatre, nakon komentara predsjednika SAD-a Donalda Trumpa koji tvrdi da bi Rusija takav potez pri prihvatila.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov samo je odvratio da postoji službeni stav ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova kada je upitan o tom pitanju. “Nemam što dodati tome”, rekao je Peskov, a prenosi ruska državna novinska agencija TASS.
Na marginama posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona u ponedjeljak, Trump je upitan hoće li uvjeriti Vladimira Putina da prihvati europske trupe kao mirovne snage.
Američki predsjednik je odgovorio: “Da, prihvatit će.”
Ruski ministar vanjskih poslova Lavrov nazvao je neprihvatljivom prisutnost mirovnih snaga iz zemalja NATO-a u Ukrajini, dok je njegov zamjenik Aleksandar Gruško takvo raspoređivanje označio kao eskalaciju rata koji je Moskva pokrenula prije tri godine.
Većina europskih zemalja članice su zapadnog obrambenog saveza NATO-a. Među značajnijim su iznimkama Austrija, Švicarska i Irska.
Rusija pozdravlja ‘uravnoteženije’ stajalište SAD-a nakon glasanja u UN-u
Kremlj je u utorak pozdravio ono što je opisao mnogo uravnoteženijim američkim stajalištem o Ukrajini, nakon što je Vijeće sigurnosti prihvatilo u ponedjeljak rezoluciju koju je pripremio SAD kojom se zauzima neutralnija pozicija prema sukobu.
- Vidimo da Sjedinjene Države zauzimaju mnogo uravnoteženiji stav, što stvarno pomaže naporima usmjerenim na rješavanje sukoba u Ukrajini, rekao je novinarima glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov.
- Mi to svakako pozdravljamo. Vjerujemo da tako uravnotežena pozicija govori o stvarnoj želji da pridonesemo rješenju, dodao je.
Na Općoj skupštini UN-a u ponedjeljak SAD se neuspješno usprotivio rezoluciji koja traži rusko povlačenje iz Ukrajine.
No Vijeće sigurnosti UN-a donijelo je rezoluciju koju je izradio SAD, a kojom se zauzima neutralno stajalište o sukobu dok američki predsjednik Donald Trump nastoji posredovati za postizanje mira.
U rezoluciji se žali zbog gubitaka života u “rusko-ukrajinskom sukobu”, ponavlja se da je svrha UN-a održavanje međunarodnog mira i sigurnosti i mirno rješavanje sporova, te se poziva na brzo okončanje sukoba i trajni mir.
Rezolucije Vijeća sigurnosti smatraju se obvezujućima, dok rezolucije Opće skupštine nisu. Međutim, rezolucije Opće skupštine imaju političku težinu, odražavajući globalni pogled na rat.
Vijeće sigurnosti donijelo je rezoluciju SAD-a s 10 glasova za, dok su Francuska, Britanija, Danska, Grčka i Slovenija bile suzdržane.
Peskov je rekao da Europa još nije zauzela ujednačeno stajalište, ali bi se njezino stajalište moglo promijeniti.
- Pa, što se tiče Europljana, naravno, izjave iz Bruxellesa i tako dalje, uključujući jučer iz Kijeva, još ne signaliziraju ravnotežu, ali možda će, na temelju rezultata kontakata između Europljana i Amerikanaca, Europa nekako gravitirati prema većoj ravnoteži, rekao je Peskov. (B.B.B./HRT/Hina)