Aktualno Hrvatska Hrvatska i svijet

Prijave za porez na nekretnine treba dostaviti do 31. ožujka, evo što je sve potrebno

Zahtjev za utvrđivanje i naplatu poreza na nekretnine građani su dužni dostaviti nadležnoj ispostavi Porezne uprave najkasnije do 31. ožujka, a unificirani obrazac za prijavu s podacima potrebnim za oporezivanje, ali i ostvarivanje uvjeta za oslobađanje od plaćanja poreza na nekretnine, građanima i poduzetnicima dostupan je na službenim mrežnim stranicama Porezne uprave pod nazivom “zahtjev za građane” i “zahtjev za poduzetnike”.

Od vlasnika nekretnine koju namjeravate oporezovati tražit će se osobni podaci, adresa i godina izgradnje nekretnine te je odgovor na pitanje došlo do promjene obračunske površine nekretnine i promjene namjene nekretnine.

Neka pitanja

 

Za potrebe oslobađanja plaćanja poreza na nekretnine bit će potrebno odgovoriti na  pitanje je li nekretnina namijenjena za stalno stanovanje te je li nekretnina podobna za stambeni prostor nakon proglašenja prirodnih nepogoda, ili pak, navesti “ostale razloge” zbog kojih je onemogućena stambena namjena nekretnine, poput informacija da nema krova ili potrebnu infrastrukturu ili da joj je narušena statika, jer će biti potrebno priložiti dokaz da je onemogućeno korištenje nekretnine za stanovanje. Također, vlasnik će biti oslobođen plaćanja poreza ako je nekretnina namijenjena prodaji ili ako je nekretnina preuzeta u zamjenu za nenaplaćena potraživanja i to ako je od dana unosa u poslovne knjige ili od dana preuzimanja do 31. ožujka proteklo manje od šest mjeseci.

Nakon što Porezna uprava prikupi sve potrebne podatke, uslijedit će slanje prvih rješenja za naplatu ili oslobođenje od plaćanja poreza na nekretnine.

– Procjenjuje se da će rješenja o utvrđenoj obvezi poreza na nekretnine stizati u drugoj polovici ove godine, zbog produljenog roka za donošenje i/ili izmjenu odluka predstavničkih tijela jedinice lokalne samouprave u dijelu poreza na nekretnine, ali i zbog povezivanja dokaza te zakonske obveze kojom je nadležna jedinica lokalne samouprave dužna nadležnom poreznom tijelu dostaviti podatke za obračun poreza na nekretnine najkasnije do 30. lipnja 2025., odgovorili su iz Porezne uprave na upit našeg lista.

Kazne za osobu koja ne dostavlja podatke za utvrđivanje poreza na nekretnine u iznosu od 1.000 do 6.630 eura, pri čemu se spominju kako se isto odnosi na prijavu promjene podataka bitnih za utvrđivanje obveze plaćanja poreza na nekretnine, a osobito promjenu obračunske površine nekretnine, odnosno promjenu namjene nekretnine koja utječe na obračun poreza ili dokaza koji utječu na ostvarivanje uvjeta za oslobođenje od plaćanja poreza na nekretnine, navode u Poreznoj upravi.

Popuniti obrazac

Podatke se inače mogu dostaviti ili ispostavi Porezne uprave ili drugom nadležnom poreznom tijelu za utvrđivanje ili naplatu poreza na nekretnine, odnosno tijelima koja su odredili gradovi i općine. Ne, iz uprave Porezne podsjećaju da ukoliko je ona određena za nadležno porezno tijelo, obrazac zahtjeva se može još od 24. veljače popuniti putem ePorezne, dok se njegova dostupnost putem mPorezne planira tijekom ovog mjeseca ožujka.

Gradovima i općinama je zadnjeg dana veljače istekao rok do kojeg bi trebalo odrediti visinu poreza na nekretnine koje je odlukom Vlade od prvog siječnja postala dužna za sve jedinice lokalne samouprave, a kreće se u rasponu od 60 eurocenti do 8 eura po četvornom metru korisne površine. Time je bilo omogućeno općinama i gradovima da opterećenje poreznih davanja s oporezivanjem dohotka djelomično prebače na oporezivanje kuća za odmor. Prema dostavljenim podacima Porezne uprave, tu su mogućnost u 2024. godini ​iskoristile 262 jedinice lokalne samouprave čime je, kažu u Poreznoj, postignut pravedniji teret oporezivanja. postojeću stopu poreza koja je vrijedila za kuće na odmor, dok će jedna jedinica lokalne samouprave koje nisu naplaćivale porez na vikendice i nisu donijele odluku o novom porezu imati najniži porez od 0,60 eura po kvadratu, poput Osijeka, Varaždina, Koprivnice, Vinkovaca i Čakovca.

Najskuplje u Umagu, Split povoljan

Najvišu stopu poreza od 8 eura po “kvadratu” uveo je Umag, dok su Rovinj i Poreč stopu podigli s pet na 6,25 eura. Zagreb i Rijeka odredili su porez na nekretnine u visini pet eura, kao i većina gradova i općina u priobalju, a Split u visini od 1,99 eura po metru četvornome. Turističke destinacije poput Dubrovnika, Zadra, Opatije, Pule i Šibenika nisu podizale postojeći porez. Dosad je porez na kuću za odmor u potpunosti pripadao gradu ili općini, a sada će 20 posto prihoda od tog poreza odlaziti županijama. (Novi list)