Na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Grada Ogulina, koja je podsjećamo održana 27. veljače, pred gradskim vijećnicima se, između ostalog, našao i prijedlog Odluke o porezima Grada Ogulina.
Naime, 1. siječnja 2025. godine na snagu je stupio Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o lokalnim porezima („Narodne novine“, broj 152/24, dalje: Zakon), koji zamjenjuje “porez na kuće za odmor” s “porezom na nekretnine”. Ovaj porez se mora uvesti u svim lokalnim jedinicama, a njegova godišnja stopa iznosi između 0,60 i 8,00 eura po m². Konačnu odluku o njegovoj visini, unutar zakonom utvrđenog raspona, trebale su donijeti jedince lokalne samouprave, odnosno gradovi i općine. Prihodi od ovog poreza raspoređuju se tako da 80% prihoda ide lokalnoj jedinici na čijem se području nekretnina nalazi, a preostalih 20% pripadajućoj jedinici regionalne samouprave.
Inače do sada je, na temelju Odluke Gradskog vijeća Grada Ogulina, koja je donesena na sjednici održanoj 15. prosinca 2023. godine, utvrđena visina poreza na kuće za odmor godišnje na cijelom području Grada Ogulina iznosila 2,50 eura/m2 korisne površine kuće za odmor.
I dok su se neke druge jedinice lokalne samouprave tijekom posljednjih tjedana odlučile donijeti prilično nepopularne mjere i povisiti visine poreza na nekretnine do gotovo krajnjih granica utvrđenih spomenutim Zakonom, Grad Ogulin se na taj potez nije odlučio.
Tako je visina poreza na nekretnine i dalje ostala na razini od 2,50 eura/m2 korisne površine nekretnine za cijelo područje Grada Ogulina. Dakle, jedina promjena je ta da će građani ovaj porez plaćati samo po novim pravilima.