Aktualno Hrvatska i svijet Svijet

Američki sudac blokirao Muskovo rezanje USAID-a

Američki savezni sudac spriječio je milijardera Elona Muska i Odjel za učinkovitost vlade (DOGE) da poduzmu daljnje rezove u Američkoj agenciji za međunarodni razvoj (USAID), kazavši da njihovi napori za gašenjem agencije za stranu pomoć vjerojatno krše američki ustav.

U privremenoj presudi, američki okružni sudac Theodore Chuang u Marylandu je naredio Musku, savjetniku predsjednika Donalda Trumpa, te odjelu kojem je on na čelu, da vrati zaposlenicima agencije, uključujući tisuće suspendiranih, pristup računalnim sustavima USAID-a.

Presuda je donesena kao odgovor na tužbu trenutnih i bivših zaposlenika agencije, jednu od nekoliko pokrenutih zbog brzih rezova u agenciji.

  • Današnja odluka je važna pobjeda protiv Elona Muska i napada njegovog DOGE-a na USAID, američku vladu i ustav, kazao je Norm Eisen, čelnik neprofitne organizacije State Democracy Defenders Fund i odvjetnik koji predstavlja 26 anonimnih tužitelja u postupku.
  • Odmetnuti suci potkopavaju volju američkog naroda svojim pokušajima da zaustave da predsjednik Trump provodi svoj program, kazala je glasnogovornica Bijele kuće Anna Kelly.
  • Trumpova administracija će se žaliti na ovaj neuspjeh pravde i boriti protiv svih aktivističkih sudaca koji remete diobu vlasti, dodala je.

Republikanac Trump je prvog dana kada je ponovo stupio na dužnost naredio 90-dnevno zamrzavanje sve američke strane pomoći kao i njenu reviziju kako bi se utvrdilo jesu li programi pomoći usklađeni s politikama njegove administracije.

Nedugo zatim, Musk i DOGE su dobili pristup sustavima plaća i emailova USAID-a te zamrznuli većinu isplata agencije, a dobrom dijelu zaposlenika rekli da su suspendirani.

Musk je 3. veljače na društvenoj platformi X napisao da je “vikend proveo stavljajući USAID u drobilicu za drvo”.

Tužitelji tvrde u svojoj tužbi od 13. veljače da je Musk preuzeo kontrolu nad USAID-om i praktički postupio kao službenik države, čime je prekršeno pravilo ustava da osobe za takve položaje treba nominirati predsjednik, a potvrditi Senat.

Rekli su da su Musk i DOGE premašili ovlasti izvršnog dijela vlasti tako što su praktički ukinuli agenciju koju je osnovao Kongres.

Chuang, kojeg je imenovao demokratski predsjednik Barack Obama, složio se da su Musk i DOGE “vjerojatno prekršili ustav Sjedinjenih Država na više načina te da ti postupci ne štete samo tužiteljima, već i javnom interesu”.

Musk i DOGE u sudskim spisima tvrde da je Musk isključivo Trumpov savjetnik te da su dužnosnici agencije, a ne DOGE-a, odgovorni za postupke koje osporavaju tužitelji. Chuang je utvrdio da su Musk i DOGE zapravo postupali s izravnom kontrolom nad agencijom.

Chuang nije blokirao masovno raskidanje ugovora USAID-a i otkaze za djelatnike, koji su okončali većinu operacija agencije u svijetu te prouzročili kaos u globalnim humanitarnim naporima.

Utvrdio je da iako su ti raskidi vjerojatno predstavljali kršenje ustava, da su njih odobrili dužnosnici vlade koji nisu imenovani u tužbi.

Državni tajnik Marco Rubio je prošlog tjedna rekao da administracija ukida više od 80 posto programa USAID-a i daje otkaze većini zaposlenika. ( I.Z./HRT/Hina)