Predstavnici tri obrazovana sindikata poručili su da je jučerašnji štrajk uspio te iznijeli podatak da je u njemu sudjelovalo oko 37.000 zaposlenih. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih navelo je da se štrajku odazvalo 22.611 zaposlenika osnovnih i srednjih škola te fakulteta prema podacima iz evidencija iz tih institucija.
Predstavnici Sindikata znanosti i visokog obrazovanja, Sindikata zaposlenih u srednjim školama te Sindikata Preporod poručili su da je u štrajku sudjelovalo oko 37.000 zaposlenih, što je brojka drugačija od one koju je iznijelo Ministarstvo.
– Od 346 podružnica, u štrajku ih je sudjelovalo 340. Naših članova je štrajkalo 8260, odnosno 86 posto, to je podatak koji smo očekivali. U 340 podružnica bila su 12.993 zaposlenika, no ono što nas je iznenadilo je što najveći broj ljudi, njih oko 4500 koji su se odazvali štrajku, nije sindikalno organiziran, naveo je Zrinko Turalija iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama.
Kroflin: Štrajk je uspio
– Štrajk je uspio, jako smo zadovoljni, istaknuo je Matija Kroflin iz Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.
– U našem sustavu je stvorio dodatnu koheziju, ojačao poziciju sindikata, učvrstio nas je u tome da sve ono što smo radili posljednjih godinu dana je imalo itekako smisla. U sustavu visokog obrazovanja u štrajku je sudjelovalo nešto manje od 8500 članova u 110 podružnica, što je oko 30 posto veći broj nego što sindikat okuplja članova, rekao je.
Za razliku od podatka koje je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih danas iznijelo o oko 900 zaposlenih u visokom obrazovanju koji su sudjelovali u štrajku, Kroflin je naveo da je samo u dvije podružnice, prema njihovoj evidenciji, štrajkalo više zaposlenika.
– Na Filozofskom fakultetu štrajku se odazvalo 620 zaposlenika, a na Institutu Ruđer Bošković 450. Ministarstvo se propisno osramotilo, poručio je.
Čelnik školskog sindikata Preporod Željko Stipić rekao je da će idući štrajk biti duži od jučerašnjeg ne precizirajući kada će ga organizirati, a najavio je i organizaciju prosvjeda na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu.
Ministarstvo: Štrajku se odazvalo 25 posto djelatnika
Prema podacima koje je Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM) dostavio ravnatelj Instituta Ruđer Bošković dr. sc. David Matthew Smith, u toj su se ustanovi 33 zaposlenika izjasnila da sudjeluju u štrajku, izvijestio je MZOM.
Ministarstvo ističe da je tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja na konferenciji iznio netočan podatak, govoreći o broju zaposlenika koji su u štrajku.
Iz MZOM-a izvijestili su da se jučerašnjem štrajku odazvalo 22.611 zaposlenika osnovnih i srednjih škola te fakulteta, naglasivši da su to podaci iz evidencija iz tih institucija.
Prema podacima za osnovne i srednje škole, najveći odaziv bio je u Međimurskoj županiji (47,59 posto), a najmanji u Karlovačkoj (20,76 posto). Kako je izvijestio državni tajnik, od 917 škola, u njih 506 nitko nije bio u štrajku, a u 60 škola bila je samo jedna osoba.
U osnovnim školama štrajkalo je 19 posto nastavnog i 9 posto nenastavnog osoblja, u srednjim školama 61 posto nastavnika i 26 posto nenastavnog osoblja dok su u visokom obrazovanju štrajkala 583 nastavnika te 387 djelatnika nenastavnog oso- Svaka škola, osnovna, srednja, visoko učilište i javni institut unosio je zaposlenike koji su bili u štrajku. Na temelju toga smo izvukli i saželi te podatke. Naglašavam, nisu to podaci koje je kreiralo Ministarstvo, nego smo ih prikupili da se vide stvarni podaci, a ne podaci koje je netko skupljao ne znam na koji način i što je sve uračunavao u njih, rekao je Stipe Mamić, državni tajnik u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.
– Bez sindikalne zaštite, dakle sindikalno neorganizirani ljudi, njih pet tisuća, uključilo se u štrajk. I to su egzaktni podaci. To znaju i u Vladi i u Ministarstvu i to je ono što nam daje vjetar u leđa i što je naše gorivo, poručio je Zrinko Turalija, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske.
Fuchs: Veliki broj nastavnika svoj ugled gradi gdje i treba – u učionicama
Ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je da velik broj nastavnika, profesora i učitelja svoj ugled gradi tamo gdje ga i treba graditi – u učionicama pa se nisu poveli za štrajkaškim motivacijama.
Istaknuo je da će Ministarstvo i dalje raditi na podizanju ugleda struke te će podupirati i zauzimati se za poziciju nastavnika koju u društvu zaslužuju.
Zaposlenicima je zajamčio rast plaća i u vremenu koje dolazi.
– Štrajk nije bio potreban, na što je i Vlada upozorila pa on neće biti plaćen, istaknuo je Fuchs i dodao kako od sindikata očekuje da štrajkašima namiri jedan dan štrajka.
Naglasio je da će Ministarstvo platiti onima koji su radili prekovremeno te da će nastava biti nadoknađena.
HDZ: Štrajk neutemeljen, SDP-ova vlada najgora
Saborski Klub HDZ-a u četvrtak je ocijenio da je štrajk koji su jučer organizirala tri obrazovna sindikata, neutemeljen jer plaće u sektoru obrazovanja i znanosti u vrijeme vlade premijera Andreja Plenkovića od 2016. kontinuirano rastu.
– Čak i u vrijeme pandemije, kada je BDP pao za osam posto, plaće u obrazovanju povećane su za dva posto, a samo u posljednjih godinu dana rasle su za 30 posto. Od 2016., od prve vlade Andreja Plenkovića, u ukupnom iznosu rasle su od 80 do 100 posto. “Prosvjetni radnici dobili su i veće božićnice i veći dar za djecu, povećane jubilarne naknade i plaćeni rad noću, uskrsnicu, povećane su dnevnice, osnovica za izračun otpremnine pri odlasku u mirovinu, naknada za prijevoz, rekla je na konferenciji za novinare u Saboru HDZ-ova zastupnica Vesna Bedeković.
Podsjetila je kako od 2012. do 2016. osnovica i plaća učitelja nisu rasli ni cent te su im čak smanjeni koeficijenti, osnovica i materijalna prava, ukinuti regres, božićnica, darovi u prigodi svetog Nikole, naknada za sistematske preglede, a da uskrsnice nije ni bilo. Svima treba biti na umu interes djece i studenata, rekla je HDZ-ova zastupnica Bedeković koja je, ističe, zgrožena izjavom Željka Stipića “koji kaže da su u ovom štrajku za njega djeca nebitna”.
Iz Kluba HDZ-a naglasili su i kako je njihova Vlada prvi put u povijesti suvremene hrvatske povijesti omogućila besplatne udžbenike, prijevoz za sve učenike i školski obrok, a roditeljima usklađivanje profesionalnog i privatnog života.
– SDP-ova vlada bila je najgora u povijesti Hrvatske. Tada, kada je u tijeku bio štrajk, SDP-ova Sabina Glasovac na Facebooku je napisala da ona ne štrajka, da je njezin posao da bude na raspolaganju djeci i roditeljima i da povećanje od četiri posto, oko 200 kuna, neće i ne može vratiti dostojanstvo prosvjetnim djelatnicima, rekao je Maksimilijan Šimrak te dodao: Smiješno je da oni sada dociraju i kritiziraju Vladu koja je kontinuirano dizala plaće”.
– Kao što je SDP zadnji koji može išta govoriti Vladi premijera Plenkovića, tako je i Stipić zadnji koji ima pravo govoriti o brizi za vrijedne učitelje i nastavnike, dodao je i Andro Krstulović Opara. Podsjetio je da je Školski sindikat Preporod godine 2017., 2020., 2022., 2023., kao i ove godine, odbio potpisati dodatke kolektivnim ugovorima. Konstatirao je: “Da je bilo po njegovom, plaća bi učiteljima bila oko 300 eura manja”. (hrt)