Poštovani čitatelji, od danas krećemo sa serijom članaka, pod naslovom “Ogulinski kraj u Domovinskom ratu”, koje financijski podupire Agencija za elektroničke medije RH. Ovom serijom tekstova obilježavamo 30. obljetnicu akcije “Oluja” i oslobođenje Hrvatske.
Autor tekstova je Ivan Vuković. Magistar je povijesti i edukacije povijesti. Rođen je 1989. u Ogulinu, gdje je i završio osnovnu školu i gimnaziju. Nastavnički i istraživački studij povijesti završio je 2015. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Autor je stručnih članaka na različitim portalima, nekoliko znanstvenih radova, jedan od autora epizode dokumentarne serije. Radi u osnovnoj i srednjoj školi.
U današnjem, prvom članku, Ivan Vuković nas uvodi tematiku Domovinskog rata na ogulinskom području:
U velikosrpskim planovima, linija Virovitica – Karlovac – Ogulin – Karlobag trebala je biti zapadna granica proširene Srbije. Presijecanje Hrvatske preko Ogulina, Gomirja i Moravica izazvalo bi prometni i gospodarski kolaps, te slom obrane Hrvatske. U to vrijeme, općina Ogulin sastojala se od područja današnjeg Grada Ogulina i općina Josipdol, Tounj, Plaški i Saborsko. Sela Plaščanske doline ušla su u sastav tzv. SAO Krajine 30. prosinca 1990. Dana 31. ožujka 1991. zbio se „krvavi Uskrs na Plitvicama“ i prva žrtva u Domovinskom ratu. Istog dana je na barikadi u Vojnovcu došlo do sukoba u kojem je smrtno stradao „pripadnik seoske straže“ kojeg će okupatorske vlasti isticati kao „prvu žrtvu naroda Plaščanske doline“.
Na referendum o hrvatskoj samostalnosti 19. svibnja 1991. odazvalo se hrvatsko stanovništvo općine Ogulin, gdje je za hrvatsku neovisnost glasalo 89,1%, uz izlaznost od 65%. U ljeto 1991., JNA tajno naoružava Srbe u općinama Ogulin i Vrbovsko. Tada dolazi i do početka rata u ogulinsko-modruškom kraju, koji označuju minobacački napad na Modruš 16. lipnja 1991. i napad na Josipdol 22. srpnja 1991. U međuvremenu, 7. srpnja 1991., formira se bataljun Zbora narodne garde „Klek“ Ogulin. Uspostavlja se crta bojišnice od Kamenice do vrha Kapele u duljini od 27 km.
Intenzitet rata u ogulinskoj općini povećao se 5. kolovoza 1991. prvim minobacačkim napadom na Saborsko, koje se našlo u okruženju neprijateljskih snaga iz Plaškog, Ličke Jesenice, slunjskog poligona, Plitvica, Vrhovina i Korenice. Hrvatske snage osvajaju vojarne JNA u Ogulinu 16. rujna 1991., a 19. rujna 1991. osvojena je vojarna u Skradniku, formira se Zapovjedništvo obrane grada Ogulina i 5. bataljun 110. brigade ZNG-a Ogulin. Vojna skladišta u Oštarijama, najveća u ogulinskoj općini, JNA 13. listopada 1991. diže u zrak. Nakon sto dana u okruženju, 12. studenoga 1991. pada Saborsko, koje je u ratu imalo 52 žrtve, a spaljene su sve kuće i gospodarski objekti, obje katoličke crkve i svi infrastrukturni i društveni objekti. U Saborskom je ubijeno 6,13% od ukupnog broja Hrvata 1991., dok su svi ostali otišli u progonstvo. Mnogi prognanici zbrinuti su na području Ogulina. Plaščanski ratni bilten je tada pisao kako je „nakon čišćenja Saborskog otvoren put prema zapadu, preko Ogulina, prema Gomirju i Srpskim Moravicama, jer neće valjda Plaški ostati zapadna granica Krajine“. U Domovinskom ratu okupirano je 32% bivše općine Ogulin (općine Plaški i Saborsko i dijelovi općina Josipdol i Tounj).
143. brigada HV Ogulin ustrojena je 13. studenoga 1991., a 143. domobranska pukovnija 1. rujna 1994. Ogulin je pretrpio topničke napade 14. i 15. srpnja 1993. i 9. rujna 1993. U tim napadima pogođeni su bolnica koja je u ratnim uvjetima radila u podrumu, dva vagona na željezničkom kolodvoru, jedna kuća, distributivni centar, dvije trgovine, stadion i pilana. Oštećen je 71 stan, četiri škole, dva sakralna objekta, športska dvorana, željeznički kolosijeci i vagoni. Srećom nije bilo ljudskih žrtava, a ranjeno je ukupno 16 ljudi.
U operaciji „Oluja“, smjerom Ogulin – Plaški, napredovale su snage 143. i 14. domobranske pukovnije i 99. brigade HV-a. Zbornim područjem Karlovac rukovodio je general-bojnik Miljenko Crnjac, a istaknuto zapovjedno mjesto, na čelu s generalom Marijanom Marekovićom, bio je Ogulin. Pripadnici 143. domobranske pukovnije oslobodili su Plaški i sudjelovali u oslobođenju Slunja i područja Vojnića, Vrginmosta i Petrove gore.
Sva okupirana naselja bivše općine Ogulin oslobođena su 5. kolovoza 1995. U Domovinskom ratu poginulo je 125 branitelja iz bivše općine Ogulin, a više od 710 ih je ranjeno. Mnogi od njih bili su liječeni u ogulinskoj bolnici. Više od 4000 pripadnika Hrvatske vojske i policije prošlo je kroz redove vojnih i policijskih postrojbi ogulinskog kraja. (foto za naslovnicu: Zavičajni muzej Ogulin)