Aktualno Hrvatska i svijet Svijet

Berlin uputio ultimatum Moskvi: Imate 12 sati za proglašavanje primirja

Europske nacije počet će pripremati dodatne sankcije protiv Rusije ako do kraja ponedjeljka u Ukrajini ne bude uspostavljeno primirje, rekao je glasnogovornik njemačke vlade na redovitoj konferenciji za novinare.

– Vrijeme istječe, još imamo 12 sati do kraja dana, a ako do tada ne bude uspostavljeno primirje, europska strana će (pokrenuti) pripreme za sankcije, rekao je glasnogovornik.

Izjava njemačke vlade dolazi nekoliko minuta nakon što je Kina dala podršku prijedlogu Ukrajine, Europe i SAD-a o proglašenju 30-dnevnog primirja u ratu u Ukrajini.
Vođe četiriju velikih europskih sila otputovale su u subotu u Kijev i zatražile bezuvjetno 30-dnevno primirje od ponedjeljka. Ruski predsjednik Vladimir Putin, implicitno odbijajući ponudu, umjesto toga predložio je izravne razgovore Rusije i Ukrajine u Istanbulu za koje je rekao da bi potencijalno mogli dovesti do primirja.

U novom preokretu u procesu mirovnih pregovora, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je da će osobno otputovati u Istanbul gdje će, kako je rekao, čekati susret s Putinom.

Kremlj nije odgovorio na taj najnoviji prijedlog. Putin i Zelenski nisu se sastali od prosinca 2019. – više od dvije godine prije nego što je Rusija pokrenula svoju potpunu invaziju na Ukrajinu – i ne kriju svoje međusobno prezir.

Diplomatski manevri

Ruske trupe izvele su desetke napada na istočnu crtu fronta u Ukrajini u ponedjeljak nakon početka predloženog primirja, rekao je glasnogovornik ukrajinske vojske.

– Intenzitet borbi bio je na istoj razini kao što bi bio da nije bilo primirja, rekao je Viktor Trehubov, glasnogovornik vojske na istočnom frontu Ukrajine.

Rusija i Ukrajina pokušavaju pokazati američkom predsjedniku Donaldu Trumpu da rade na njegovom cilju postizanja brzog mira u Ukrajini, dok istovremeno pokušavaju prikazati drugu stranu kao ometača njegovih napora. (hrt)